Blog

Zde najdete vše o podnikání. Dozvíte se, jak úspěšně založit firmu, provedeme Vás běžnou podnikatelskou agendou a dostaneme se až k ukončení podnikání. Vyberte si z kategorií nebo začněte číst rovnou od nejnovějších článků.

Blog

Pořídili jste si kryptoměny a čas od času je prodáte, směníte za jiné nebo si za ně nakoupíte zboží? Pak vězte, že tyto transakce vstupují do Vašich příjmů a mohou podléhat zdanění. Evropská unie proto zavádí legislativu, díky které získá finanční úřad dohled nad krypto transakcemi a povinností zaplatit z nich daň. Snaha zamezit daňovým únikům a praní…

Celý článek

Vybírat auto pro firmu není stejné jako třeba pro rodinu. Zatímco u rodinného auta Vás bude zajímat hlavně pohodlí, spotřeba nebo bezpečnost, u firemního jde především o to, jak ovlivní Vaše daně, odpočet DPH a provozní náklady. Auto totiž nepatří Vám, ale firmě. Seznámíme Vás se způsoby pořízení auta na firmu, jeho účtováním a podíváme se i na kombinaci…

Celý článek

Kromě výše mzdy, zajímavé náplně práce a pohodového kolektivu přispívají ke spokojenosti zaměstnanců i firemní benefity. Mimo to Vám pomohou také při náboru. Nastavení benefitů se ale promítá do daňového zatížení firmy i zaměstnanců. Podívejte se na různé druhy benefitů a jejich daňové dopady, abyste zjistili, které z nich jsou nejvýhodnější pro Vás i…

Celý článek

Jako podnikatel každoročně podáváte daňové přiznání. V něm se dozvíte, kolik peněz státu odvedete na dani z příjmu. Poradíme Vám, jak správně určit daňový základ i samotnou daň. Jak se daň z příjmu počítá? Daň z příjmu fyzických osob se určí jako 15 % z Vašeho základu daně. Poplatníci s vysokými výdělky pak uplatňují sazbu 23 %. Tato zvýšená sazba…

Celý článek

Obliba firemních školek mezi zaměstnaneckými benefity neustále narůstá. Provoz firemní školky usnadňuje návrat rodiče do práce, snižuje náborové náklady na nové zaměstnance a rodičům šetří čas i peníze. Konsolidační balíček však přinesl nejistotu do zaběhnutého modelu a firmy musí tento benefit znovu ocenit. Peněžní a nepeněžní benefity pro zaměstnance …

Celý článek

Jako podnikatelé se s účetními či daňovými doklady potkáváte dnes a denně. Zorientujte se v druzích účetních dokladů a jejich náležitostech – správné pochopení těchto dokumentů Vám usnadní podnikání a pomůže vyhnout se problémům s úřady. Co se v článku dozvíte: Rozdíl mezi účetním a daňovým dokladem Druhy účetních dokladů …

Celý článek

O podnikání obchodních korporací někdy rozhoduje i Nejvyšší soud – třeba o tom, jak řádně uvést předmět podnikání v rámci volné činnosti. Zjistěte, co to pro Vás znamená v praxi a jak tyto údaje zapsat do rejstříku nebo zakladatelských dokumentů. Firmy by měly přesně specifikovat předmět svého podnikání Mnoho obchodních společností ve své zakladatelské…

Celý článek

Novelizace zákonů mění mnoho dosud zažitých pravidel pro dohody o provedení práce (DPP). Oblíbený způsob přivýdělku podléhá nejen centrální evidenci, ale také novým pravidlům a limitu pro odvody. Podívejte se s námi na hlavní změny, které se do DPP promítají v období 2024/2025*. Co je dohoda o provedení práce? DPP z…

Celý článek

Podnikání jako vedlejší činnost je ideální volbou pro každého, kdo si chce přivydělat ke studiu, zaměstnání nebo třeba na mateřské. Oproti hlavní výdělečné činnosti přináší řadu výhod – platíte nižší odvody a mnohdy se Vás netýkají ani zálohy na sociální a zdravotní pojistné. Jaká jsou další specifika vedlejší činnosti OSVČ? Podmínky živnosti na…

Celý článek

Nejste plátcem DPH v České republice? Pak zpozorněte při obchodování se zahraničím. Možná máte povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba. Co je identifikovaná osoba? Identifikovaná osoba (IO) je stručně řečeno plátce DPH pouze pro přeshraniční plnění – v tuzemsku zůstává neplátcem. Jako identifikovaná osoba získáte své DIČ, ale narozdíl od…

Celý článek

Každý měsíc platíte jednu částku, která zahrnuje sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu. Paušální daň Vás zbavila otravné administrativy, takže se už nemusíte trápit s daňovým přiznáním. Ale neradujte se předčasně – neplatí to vždy! Zjistěte, na které výjimky si dát pozor. Paušální daň a daňové přiznání – kdy ho podat? „S paušální daní…

Celý článek

Placení daní těší málokoho. Nejenže část vydělaných peněz povinně odvádíte státu, ale nemine Vás ani papírování a případné kontroly. Možná Vás tedy zaráží, proč by se někdo k některé dani hlásil dobrovolně. V případě daně z přidané hodnoty je odpověď nasnadě – řadě firem se totiž vyplatí. Patříte mezi ně? Zjistěte, jak se dobrovolně registrovat k DPH. …

Celý článek

Sepsali jste společenskou smlouvu a vyřídili zápis do obchodního rejstříku (OR) – tím však papírování spojené s novou s. r. o. bohužel nekončí. Záhy Vás čekají další správní i daňové povinnosti. Pomůžeme Vám se v nich vyznat, abyste na nic důležitého nezapomněli. Daňové povinnosti Mezi první administrativní nezbytnosti, které jako majitel nově vzniklé…

Celý článek

Paušální daň podnikatelům už od roku 2021 slibuje méně administrativy – vyplatí se však jen některým. Následující řádky Vám pomohou zjistit, jestli mezi ně patříte. Dozvíte se také výši plateb pro jednotlivá pásma, veškeré podmínky, termíny i jak se k paušální dani přihlásit. Co je paušální daň? Paušální režim je speciální způsob placení daní, do…

Celý článek

Přihlášení k dani z přidané hodnoty (DPH) se při vyšších tržbách nevyhne žádný podnikatel. Povinnost odvádět DPH totiž závisí na výši obratu. Poradíme Vám, jak ho správně spočítat. Kdo povinně platí DPH? Podle § 6 zákona o DPH se plátcem DPH stává osoba povinná k dani (zjednodušeně podnikatel vykonávající ekonomickou činnost) se sídlem v ČR, jejíž…

Celý článek

Chcete začít podnikat, ale nevíte, zda je lepší založit živnost, nebo rovnou firmu? Připravili jsme pro Vás srovnání nejčastějších forem podnikání v Česku! Prohlédněte si rozdíly, přečtěte si výhody a nevýhody i konkrétní praktické příklady. Věříme, že na konci článku budete mít jasno, kterou cestou se vydat. Kompletní srovnání: firma versus živnost …

Celý článek

Co to znamená, že je firma nebo OSVČ plátce DPH, jak se k DPH registrovat a kdy se to vyplatí? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v článku. Kdo je plátce DPH? Plátce DPH neboli daně z přidané hodnoty je právnická či fyzická osoba, která může pro potřeby své podnikatelské činnosti nakupovat zboží nebo služby se „slevou“. Výše se odvíjí podle toho,…

Celý článek

Zatímco se jedni k DPH hlásí dobrovolně, jiní se režimu plátce DPH chtějí vyhnout – proto ve chvíli, kdy by překročili hranici obratu pro povinnou registraci k DPH, raději založí novou firmu a účtují od nuly. Zjistěte, proč jde o nevhodnou praktiku. Obsah článku: Kdy se firma stává plátcem DPH? Jaké jsou výhody a…

Celý článek

Zdanění kryptoměn zatím není v české legislativě pevně ukotveno. Nepochybně však můžeme říci, že kryptoměny patří mezi nehmotný movitý majetek a řadu transakcí byste neměli zapomenout uvést do svého daňového přiznání. Jak se daní držba, směna nebo prodej kryptoměn? Vše se dozvíte v našem článku. Kryptoměny jsou velké téma a po raketovém růstu hodnoty…

Celý článek
22.01.2025 Novinky

Sídlí Vaše firma oficiálně mimo EU a přitom jste v Česku registrováni jako plátce DPH? Pak musíte do konce února 2025 splnit novou zákonnou povinnost pro komunikaci s českými úřady. Přečtěte si, jak na to. Nová pravidla komunikace zahraničních firem s českými úřady Novela zákona o dani z přidané hodnoty (ZDPH) zavádí povinný způsob komunikace pro…

Celý článek
Stránka 1 z 12  |   |  Poslední

Mohlo by Vás také zajímat