Kategorie
Jak vybrat správný druh živnosti? Přehled oborů a podmínek
Když chcete začít pracovat sami na sebe, živnostenské podnikání je nejjednodušší a nejrychlejší cestou. Ještě než se vydáte na úřad, promyslete si, které druhy živnosti a který předmět činnosti zvolíte. Už víte, v čem budete podnikat – jak ale náplň Vašeho podnikání přeložit do řeči úřadů? S tím Vám pomůže náš článek.
Základní přehled: zorientujte se v živnostech
- V České republice existují dva základní typy živností – ohlašovací a koncesované. Liší se především v tom, jak rychle můžete začít podnikat.
- Ohlašovací živnosti se ještě dále dělí, celkově tedy rozlišujeme 4 druhy živností – volné, řemeslné, vázané a koncesované. Podle druhu poznáte, jaké podmínky musíte splnit pro úspěšné získání živnostenského oprávnění.
- Ke každému druhu živnosti pak náleží seznam tzv. předmětů činnosti (činnosti, které definují náplň Vašeho podnikání – zda budete zedník, řidič, fotograf nebo účetní aj.).
- Ze seznamů živností si vyberete konkrétní předměty činnosti a ty si zapíšete do živnostenského oprávnění při registraci. Můžete si nechat zapsat libovolný počet činností najednou.
- Kdyby se náplň Vašeho podnikání časem změnila, další předmět činnosti si do živnostenského oprávnění snadno doplníte prostřednictvím změnového listu (samozřejmě za předpokladu, že splňujete podmínky).
Podmínky pro získání živnostenského oprávnění
Ještě než se pustíme do vysvětlení druhů živností, je dobré si vyjasnit, co přesně znamenají jednotlivé podmínky stanovené živnostenským zákonem.
- Všeobecné podmínky – svéprávnost a bezúhonnost. Musíte je splnit, ať chcete provozovat kterýkoli druh živnosti. Svéprávnost znamená dosažení věku 18 let a prokazujete ji občanským průkazem. Bezúhonnost si úřad ověří výpisem z rejstříku trestů – ten si u občanů ČR obstará sám.
- Odborná způsobilost. Konkrétní požadavky na odbornost zákon stanovuje pro řemeslné, vázané a koncesované živnosti. Typicky jde o vzdělání nebo praxi v oboru či rekvalifikaci. Odbornost doložíte buď Vy sami, nebo prostřednictvím odpovědného zástupce (tj. jiná osoba, která splňuje podmínky živnosti a poskytne Vám potřebné doklady).
- Koncese. Pro provozování oboru, který patří mezi koncesované živnosti, potřebujete speciální úřední povolení vydané státem nebo obcí.
Tip! Přečtěte si návod, jak založit živnost.
Druhy živností. V čem se liší a který zvolit?
Ohlašovací živnosti
Právo k provozování ohlašovacích živností vzniká okamžikem ohlášení na živnostenském úřadě – živnostníkem se tedy stáváte ihned. Rozdíly jsou pouze v tom, které dokumenty je třeba předložit.
- Volná živnost. Pro vykonávání je třeba splnit pouze všeobecné podmínky. Jde o nejčastější druh živnosti s více než 80 obory podnikání. Spadají sem činnosti jako maloobchod a velkoobchod, reklamní činnosti, služby fotografů a grafiků, ubytovací služby a další. >> Seznam volných živností
- Řemeslná živnost. Pro její získání musíte kromě všeobecných podmínek splnit také zákonem dané požadavky na odbornou způsobilost. Typickým příkladem jsou pekaři, malíři, zedníci, kadeřnice, kosmetičky a jiná řemesla. >> Seznam řemeslných živností
- Vázaná živnost. K ohlášení vázané živnosti je také třeba prokázat odbornou způsobilost. Mezi vázané živnosti patří obory jako vedení účetnictví, masérské služby, realitní zprostředkování, provozování autoškoly, solária nebo optiky aj. >> Seznam vázaných živností a jejich podmínky
Koncesované živnosti
Jak už víte, pro provozování koncesované živnosti potřebujete speciální povolení. V tomto případě živnostenské oprávnění vzniká až okamžikem udělení koncese. V živnostenském zákoně najdete seznam koncesovaných živností a jejich podmínky – kompletní výčet činností, podmínky získání koncese a instituci, která zpracovává žádost o koncesi.
Úřady tímto způsobem regulují počet podnikatelů, kteří na určitém území provozují stejnou činnost (například taxi, směnárna), nebo se zpřísněním podmínek snaží zajistit bezpečnost ve vybraných oborech (například výroba alkoholu či zbraní a výbušnin). Koncese je nezbytná také pro živnosti typu: prodej pohonných hmot, provozování cestovní kanceláře, nákladní doprava, kurýrní služby a další.
TIP: Druh živnosti a předmět činnosti není důležitý jen pro OSVČ, ale také pro firmy, protože při založení potřebují živnostenské oprávnění pro právnickou osobu. Pokud se Vás to týká, zjistěte více a přečtěte si náš článek o tom, jak získat živnost pro firmu.
Jak si vybrat obor živnosti?
Při vyřizování živnostenského oprávnění si kromě druhu živnosti vybíráte také předmět činnosti neboli obor Vašeho podnikání, který bude uveden ve veřejném živnostenském rejstříku. Z něj by mělo být jasné, v čem podnikáte. Jak ale zvolit ten správný?
- Vezměte si papír nebo si otevřete poznámky na počítači a sepište si svými slovy, co vše plánujete v rámci svého podnikání dělat.
- Díky článku už máte přehled, projděte si tedy seznamy živností a posuďte, zda půjde o živnosti volné, řemeslné, koncesované či vázané. Podle toho poznáte, jestli stačí splnit všeobecné podmínky, nebo bude třeba doložit ještě další dokumenty.
- Jednotlivé předměty činnosti ze seznamů přiřaďte k položkám ze svých poznámek. U živnosti volné vybíráte obory podle čísel.
- Pokud si nejste jisti volbou oboru nebo máte pochybnosti, zda Vaše činnost patří mezi živnosti volné nebo jiné, kde byste museli prokazovat svou odbornost, raději kontaktujte živnostenský úřad.
- Čísla nebo názvy předmětů činností pak nahlaste na úřadě při vyřízení živnostenského oprávnění nebo je vyplňte sami v jednotném registračním formuláři do kolonky č. 5 – předmět podnikání.
TIP: Máte kamarády či známé podnikající ve stejném oboru, jako plánujete Vy? Vyhledejte si je v živnostenském rejstříku a pro inspiraci si prohlédněte, které předměty činnosti si zapsali.
Kolik stojí vyřízení živnosti a přidání dalšího oboru?
Při první návštěvě úřadu zaplatíte správní poplatek za ohlášení živnosti nebo podání žádosti o koncesi ve výši 1 000 Kč, resp. 800 Kč v případě, že žádost podáte elektronicky. Výpis z živnostenského rejstříku Vás vyjde na 100 Kč, resp. 80 Kč při elektronickém podání.
Rozšíření oborů (přidání dalšího typu činnosti) je u volné živnosti zdarma. Správní poplatek 500 Kč, resp. 400 Kč při elektronickém podání, zaplatíte, když si v průběhu podnikání do živnostenského oprávnění doplňujete předmět činnosti ze seznamů živností vázaných či řemeslných, případně žádáte o další koncesi.
Netrapte se s úřady a nechejte vyřízení živnostenského oprávnění na nás
Nechce se Vám studovat druhy živností a toužíte začít podnikat co nejdříve? Obraťte se na nás! Převezmeme papírování, pomůžeme Vám vybrat správný typ živnosti a živnostenské oprávnění za Vás kompletně zařídíme. Víme, co dělat, aby vše proběhlo hladce a rychle.
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.