Kategorie
Neaktivní firma a daně – kdy podat nulové daňové přiznání?
V České republice je registrováno přes 500 000 právnických osob, 20 % z nich však reálně nepodniká. Počet „spících společností“ sice v posledních letech poklesl, ale jejich majitelé by se měli mít na pozoru. Jak je to s daňovým přiznáním u neaktivní firmy bez příjmů? Zjistěte vše o nulovém přiznání.
Daňové přiznání firmy: co když ta Vaše žádné příjmy nemá?
Založili jste si společnost s úmyslem podnikat až v budoucnu nebo Váš byznys plán nevyšel. Podobné důvody vedou k alarmující statistice, která vyplývá z analýzy poradenské firmy Dun & Bradstreet – každá pátá česká společnost ve skutečnosti nepodniká. To však neznamená, že se na ni nevztahují daňové povinnosti.
Zákony mluví jasně a u právnických osob nenajdete výjimku – daňové přiznání za společnost totiž musíte podat vždy, i když bude nulové. Jako jednatel neaktivní s.r.o. nebo statutární orgán spící akciovky tak máte povinnost odevzdat přiznání k dani z příjmu, ačkoli Vaše firma v uplynulém roce nevykázala žádnou činnost ani neměla příjmy. Kromě toho musíte také zveřejnit účetní závěrku v obchodním rejstříku.
Jak a kdy podat nulové daňové přiznání?
Vzor přiznání k dani z příjmu právnických osob (DPPO) za uplynulý kalendářní rok najdete v portálu Moje daně. Vyplněné přiznání zašlete na svůj místně příslušný finanční úřad v řádném termínu:
- do 1. 4.,
- do 1. 5. při elektronickém podání,
- do 1. 7. v případě, že za Vás na základě plné moci přiznání podává daňový poradce, advokát nebo společnost zapsaná v komoře daňových poradců.
Když přiznání nepodáte, hrozí Vám sankce
Finanční úřad vždy informujte o své nule, úředníci se totiž jinak o nečinnosti firmy nedozví. Jestliže na přiznání zapomenete a neodešlete ho v termínu, finanční úřad Vás k podání vyzve a stanoví Vám náhradní lhůtu.
Pokud daňové přiznání nepodáte ani po výzvě, může Vám finanční úřad podle § 247a daňového řádu 280/2009 Sb. udělit pokutu za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy. Doporučujeme najít si čas na vyplnění formuláře nebo si jeho vyhotovení objednat – rozhodně se to vyplatí, protože pokuta při nepodání se může vyšplhat až na 500 000 Kč.
A co ostatní daně?
V případě, že je Vaše společnost neaktivní, nevyhne se ani dalším povinnostem podle toho, ke kterým daním je registrována:
- Pokud jste plátcem DPH a nemáte žádné výstupy, musíte podávat nulové přiznání k DPH (po čase Vás správce daně odregistruje).
- Pokud jste registrováni k silniční dani, měli byste podat nulové přiznání nebo poslat obecnou písemnost. V ní uvedete, že Vám v daném roce nevznikla daňová povinnost.
- Stejný postup by se měl aplikovat i v případě daní vybíraných srážkou, resp. u daní z mezd.
Neztrácejte čas nad formuláři a spolehněte se na odborníky
Potřebujete podat daňové přiznání pro firmu s nulovými příjmy a nevíte si s ním rady? Napište nám a daň z příjmu právnických osob vyřídíme za Vás.
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.