Blog

Zde najdete vše o podnikání. Dozvíte se, jak úspěšně založit firmu, provedeme Vás běžnou podnikatelskou agendou a dostaneme se až k ukončení podnikání. Vyberte si z kategorií nebo začněte číst rovnou od nejnovějších článků.

Blog

Daň z nemovitých věcí (resp. její první splátku) je třeba každoročně zaplatit v termínu do 31. května. Pokud daň hradíte pomocí poštovní poukázky, počítejte navíc ještě s poplatkem za složenku. Zjistěte, jak přejít na jiný způsob platby a ušetřit na zbytečných poplatcích. Složenky pro platbu daně nejsou zdarma Finanční úřad se v roce 2023…

Celý článek
20.01.2025 Tipy a rady

Finanční správa usnadňuje předvyplnění daňového přiznání k dani z nemovitých věcí pomocí online platformy. Zjistěte, jak funguje, a usnadněte si práci s formuláři. Snazší vyplňování formulářů Zjišťování dat a vyplňování přiznání daně z příjmu z nemovitých věcí je poměrně složité. Finanční správa proto provozuje nástroj, který Vám ušetří čas a…

Celý článek

Pokud jste si v předchozím roce pořídili nemovitost (byt, dům či pozemek) podstatně ji změnili, nebo ji naopak prodali, nezapomeňte do 31. 1. letošního roku podat přiznání k dani z nemovitosti. Vysvětlíme, jak spočítat daň, podat přiznání a shrnuli jsme i změny v dani z nemovitosti z období 2024–2025. Co se v článku dozvíte: Pravidla přiznání k…

Celý článek

Začátky podnikání mohou být náročné. Přehledně Vás seznámíme s povinnostmi OSVČ – od daňových záležitostí a účetnictví přes odvody pojistného a registrace až po plánování a rozvoj podnikání. Zjistěte, na co nezapomenout po založení živnosti. Povinnosti OSVČ přehledně: Začněte včas platit sociální a zdravotní…

Celý článek

Vstup do světa OSVČ může být vzrušující, ale i náročný. Na každém kroku Vás čekají rozhodnutí, která mohou ovlivnit Váš budoucí úspěch v podnikání. Projděte si hlavní požadavky a náležitosti spojené se založením živnosti, abyste se mohli s jistotou pustit do podnikání. Co se v článku dozvíte? Kdo je OSVČ? Podnikat jako OSVČ, nebo…

Celý článek

Příspěvky na sport, rekreaci nebo kulturu poskytuje svým pracovníkům celá řada zaměstnavatelů. Důvod je jasný – snaha své stávající či budoucí zaměstnance motivovat. I tyto benefity však mohou podléhat zdanění. Peněžní či nepeněžní – to je oč tu běží Daňový režim (jak na straně zaměstnance, tak na straně zaměstnavatele) se liší podle konkrétního…

Celý článek

Víte, na co má Váš zaměstnanec nárok, když ho vyšlete na služební cestu, a na co nesmíte zapomenout? Zjistěte, za jakých podmínek může zaměstnanec vyrazit na pracovní cestu a jaké výdaje se s ní pojí. Co je pracovní cesta? Pracovní cesta není nic jiného než legislativní označení hovorového výrazu služební cesta. Zákoník práce ji definuje jako časově…

Celý článek

Začali jste podnikat a Vaše firma vznikla v posledních 3 měsících roku? Odložte své první přiznání k dani z příjmu právnických osob až na příští rok! Prozradíme Vám, jak postupovat. Kdo si může prodloužit účetní období? Pokud Vaše firma vznikla mezi 1. 10. a 31. 12., můžete finanční úřad požádat o prodloužení prvního účetního období. Díky tomu…

Celý článek

Ministerstvo financí připravilo rozsáhlou novelu zákona o dani z přidané hodnoty. Podívejte se na hlavní novinky, které novela přináší od 1. ledna 2025. Další budou následovat až do roku 2028. Aktuální znění zákona o DPH najdete pod číslem 235/2004 Sb. Změny ve výpočtu obratu Dosud platilo, že pro výpočet obratu, který slouží jako rozhodná částka…

Celý článek

Minimální mzda není jen nejnižší možná odměna za práci, ale ovlivňuje i další částky. Zjistěte, jak funguje, kolik je aktuální minimální mzda, jak správně vypočítat minimální mzdu na hodinu pro různé typy úvazků a jaké změny platí od roku 2025. Co je minimální mzda a jak se stanovuje? Minimální mzda znamená nejnižší přípustnou odměnu za odvedenou práci,…

Celý článek

Zdanění kryptoměn zatím není v české legislativě pevně ukotveno. Nepochybně však můžeme říci, že kryptoměny patří mezi nehmotný movitý majetek a řadu transakcí byste neměli zapomenout uvést do svého daňového přiznání. Jak se daní držba, směna nebo prodej kryptoměn? Vše se dozvíte v našem článku. Kryptoměny jsou velké téma a po raketovém růstu hodnoty…

Celý článek

Jako živnostníci si musíte řádné placení odvodů hlídat sami. V záplavě předpisů se však dá lehko ztratit – proto jsme pro Vás připravili přehled základních povinností a aktuálních částek pro rok 2025. Povinné odvody v kostce Všichni živnostníci povinně hradí nejen daně, ale také zdravotní a často i sociální pojištění. Kromě toho musí každý…

Celý článek

Slovenská vláda chystá zásadní změnu v podobě nové daně z finančních transakcí. Dotkne se všech podnikatelů a firem působících na Slovensku včetně zahraničních subjektů. Spolu s ní přicházejí i významné úpravy v oblasti daně z příjmů a DPH. Přinášíme Vám přehled hlavních novinek. Slovenská daň z finančních transakcí Slovensko od 1. ledna 2025 zavádí novou…

Celý článek

Paušální daň podnikatelům už od roku 2021 slibuje méně administrativy – vyplatí se však jen některým. Následující řádky Vám pomohou zjistit, jestli mezi ně patříte. Dozvíte se také výši plateb pro jednotlivá pásma, veškeré podmínky, termíny i jak se k paušální dani přihlásit. Co je paušální daň? Paušální režim je speciální způsob placení daní, do…

Celý článek

Chystáte se založit vlastní firmu a zvažujete, jestli registrovat její sídlo u sebe doma nebo na jiné adrese? Shrnuli jsme hlavní informace, které Vám pomohou se rozhodnout, a podíváme se i na virtuální sídla. Co se v článku dozvíte: Co je sídlo společnosti? Jaké podmínky musí sídlo splňovat? …

Celý článek

Kromě výše mzdy, zajímavé náplně práce a pohodového kolektivu přispívají ke spokojenosti zaměstnanců i firemní benefity. Mimo to Vám pomohou také při náboru. Nastavení benefitů se ale promítá do daňového zatížení firmy i zaměstnanců. Podívejte se na různé druhy benefitů a jejich daňové dopady, abyste zjistili, které z nich jsou nejvýhodnější pro Vás i…

Celý článek

Začínáte podnikat na živnost a nevíte si rady, jak platit daně? V Česku existuje více metod – daňová evidence, účetnictví nebo paušály OSVČ. Máme pro Vás kompletní přehled, díky kterému si vyberete tu nejvýhodnější pro Vás, a nebudete tak na daních platit více, než musíte! Způsoby zdanění příjmů OSVČ Jako živnostník odvádíte sociální a…

Celý článek

Zatímco se jedni k DPH hlásí dobrovolně, jiní se režimu plátce DPH chtějí vyhnout – proto ve chvíli, kdy by překročili hranici obratu pro povinnou registraci k DPH, raději založí novou firmu a účtují od nuly. Zjistěte, proč jde o nevhodnou praktiku. Obsah článku: Kdy se firma stává plátcem DPH? Jaké jsou výhody a…

Celý článek

Stávající účetní pravidla vychází z legislativy, která vznikla v roce 1991. Byť proběhla celá řada novelizací samotného zákona i souvisejících prováděcích vyhlášek, na současnou ekonomickou realitu už mnohdy nestačí. Uvědomuje si to i stát, a proto chystá zcela nový zákon o účetnictví. Zjistěte, kdy má vstoupit v platnost a jaké změny jsou v plánu. …

Celý článek

Společnost s ručením omezeným je nejoblíbenějším typem firmy hlavně díky své jednoduchosti a limitované odpovědnosti svých majitelů (společníků) za závazky. Jak ale „omezené ručení“ za dluhy funguje v praxi? Zjistěte, jestli a čím ručí společníci, jednatelé i firma jako taková. Orgány ve společnosti s ručením omezeným a jejich role Každá…

Celý článek
Stránka 1 z 13  |   |  Poslední

Mohlo by Vás také zajímat