Každý rok na jaře čeká (nejen) podnikatele nemilá povinnost – vyplnění formuláře daňového přiznání. Prozradíme Vám, jak si s dokumentem poradit.
Kdo a jak vyplňuje daňové přiznání?
Podle zákona o daních z příjmu (ZDP) podávají daňové přiznání každoročně všichni podnikatelé s ročními zdanitelnými příjmy nad 50 000 Kč (respektive 20 000 Kč, pokud podnikáte při zaměstnání) s výjimkou těch v režimu paušální daně.
OSVČ vyplňují daňové přiznání (DAP) povinně elektronicky jednoduše přes portál MojeDaně, který provozuje finanční správa. Elektronicky vyplněný tiskopis můžete správci daně zaslat také prostřednictvím datové schránky (ve formátu .xml), a to do 2. května. Detaily o termínech odevzdání DAP i platby samotné daně najdete v článku o přiznání k dani z příjmu.
Pojďme se nyní podívat na to, jak daňové přiznání vyplnit.
Orientace v daňovém přiznání
Daňové přiznání se skládá z několika listin – základního tiskopisu a různých příloh. Jak se v nich vyznat?
Základní tiskopis
Základní formulář vyplňují všichni poplatníci. Obsahuje Vaše identifikační údaje a hlavní informace o Vašem základu daně, slevách na dani a celkové výši daně.
Tip! Pokud vyplňujete elektronické daňové přiznání přes portál Moje daně, aplikace Vám radí a sama dopočítává částky. Hodit se mohou také oficiální pokyny k vyplnění daňového přiznání.
Hlavička a úvodní oddíl
V hlavičce dokumentu nezapomeňte vyplnit své DIČ a označit, zda se jedná o řádné, opravné nebo dodatečné daňové přiznání. Dále zde uvedete místně příslušný finanční úřad a jeho územní pracoviště, kterým přiznání podáváte.
Jak zjistit, pod které pracoviště spadáte? U fyzických osob se to určuje podle adresy trvalého bydliště. A pokud si nejste jistí, územní pracoviště si dohledáte pomocí PSČ v online nástroji finanční správy.
V nadpisu formuláře uvedete, kterého zdaňovacího období se týká (nejčastěji jde o minulý kalendářní rok).
Následuje 1. oddíl, kam vepíšete své osobní údaje. Tato sekce je poměrně intuitivní, možná Vás zarazí pouze závěrečné řádky 29 a 29a – ty se Vás však týkají pouze v případě, že nejste daňový rezident ČR. V řádku 30 pak označte, zda jste spojení s nějakou zahraniční osobou (např. máte podíl v zahraniční mateřské firmě).
2. oddíl DAP
Jestliže jste se úspěšně dostali až sem, připravte si kalkulačku. Právě v tomto oddíle se totiž začíná počítat. V první sekci vyplníte údaje o svých příjmech ze závislé činnosti, pokud podnikáte při zaměstnání.
Další sekce je o něco komplikovanější. Uvádíte v ní totiž dílčí základy daně ze všech svých příjmů (přečtěte si, které příjmy patří do daňového přiznání). To v praxi znamená, že se vyplňuje až poté, co vypíšete všechny přílohy k daňovému přiznání (viz dále). Právě v nich totiž dílčí základy daně vypočtete.
Jakmile dáte dílčí základy daně dohromady, v posledních řádcích Vám následně vyjde celkový základ daně.
3., 4. a 5. oddíl DAP
Základ daně se následně ve 3. oddíle snižuje o nezdanitelné části základu daně (např. dary nebo příspěvky na doplňkové penzijní spoření) a odčitatelné položky.
Ve 4. oddíle se pak vyčíslí samotná daň.
Od ní následně v 5. oddíle odečtete uplatňované slevy (např. sleva na poplatníka nebo invaliditu) a daňové zvýhodnění na děti.
Výsledkem je konečná částka daně, kterou musíte odvést.
Další sekce formuláře pak slouží k vyplnění informací o zaplacených zálohách na dani a o přílohách dokumentu. V závěrečném oddíle rovněž můžete požádat o vrácení přeplatku na dani.
Přílohy
Součástí DAP bývají také vybrané přílohy. Které přílohy vyplňujete, záleží především na druhu Vašich příjmů.
Všichni podnikatelé odevzdávají přílohu 1, která se týká příjmů ze samostatné činnosti. Přílohu 2 vypisujete, pokud máte příjmy z nájmu a ostatní příjmy. Příloha 3 pak obsahuje informace ohledně příjmů ze zahraničí.
Kromě těchto formulářů se k daňovému přiznání často přikládají také další dokumenty, typicky:
- účetní závěrka (pokud vedete účetnictví)
- doklady ke slevám na dani (např. průkaz ZTP/P)
- doklady k daňovému zvýhodnění (např. potvrzení o studiu dítěte)
- potvrzení k nezdanitelným částkám základu daně (např. doklad o poskytnutí daru)
- potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti (pokud podnikáte při zaměstnání)
Konkrétní požadavky na přílohy záleží na Vaší individuální situaci (typ příjmů, uplatňované slevy apod.).
Jde Vám z daní hlava kolem?
Vyplnění daňového přiznání není jednoduchá záležitost. Ušetřete starosti a nechte si ho zpracovat od odborníků. Rádi Vám pomůžeme! Ozvěte se nám přes formulář níže.
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.