10 nejznámějších zaměstnaneckých benefitů a jejich daňová (ne)uznatelnost

Kromě výše mzdy, zajímavé náplně práce a pohodového kolektivu přispívají ke spokojenosti zaměstnanců i firemní benefity. Mimo to Vám pomohou také při náboru. Nastavení benefitů se ale promítá do daňového zatížení firmy i zaměstnanců. Podívejte se na různé druhy benefitů a jejich daňové dopady, abyste zjistili, které z nich jsou nejvýhodnější pro Vás i pro zaměstnance.

Co jsou zaměstnanecké benefity?

Zaměstnanecké benefity jsou nefinanční či finanční odměny, které zaměstnavatel poskytuje svým pracovníkům nad rámec jejich základní mzdy. Tyto výhody podporují motivaci, loajalitu a spokojenost zaměstnanců, a promítají se tak i do produktivity práce.

Některé benefity jsou daňově zvýhodněné a mohou se vyplatit Vám jako zaměstnavateli i Vašemu zaměstnanci z hlediska daní a odvodů pojistného. Obecně dělíme benefity na:

  • 1

    Peněžní = přímé finanční odměny.

  • Příspěvky: na životní pojištění, penzijní připojištění či dopravu

  • Bonusy: 13. plat, vánoční či jinak tematické bonusy jako např. bonus k narozeninám, narození potomka či určitému počtu let ve firmě

  • Stravenky i stravenkový paušál


  • 2

    Nepeněžní = odměny, které nemají podobu přímé finanční kompenzace a obvykle do určitého limitu* nepodléhají dani z příjmu.

  • Home office

  • Firemní automobil

  • Dovolená navíc či sick days

  • Multisport karta

  • Firemní školka

* Pro všechny nepeněžní benefity platí stejné pravidlo – osvobozené od daně z příjmu jsou pouze tehdy, pokud u daného zaměstnance během celého roku v součtu nepřesáhnou polovinu aktuální průměrné mzdy (pro rok 2024 je tato částka 21 983 Kč). Vše nad tuto hranici je pro zaměstnavatele stále daňově uznatelný nákladem, ale zaměstnanci se už promítne do mzdy, a tedy i daně z příjmu a odvodů.

Hlavní typy firemních benefitů a daňová uznatelnost

Benefity mají rozdílnou formu i povahu, a proto se liší i z hlediska zdanění. Některé potěší zaměstnance, protože jsou osvobozené od daní z příjmu, jiné si zase Vy můžete uplatnit jako daňový náklad. Několik z nich dokonce splňuje obě podmínky, a jde tak o ideální benefit pro obě strany. Konkrétní informace o každé kategorii najdete níže.

1/ Stravování

Stravování jako benefit může mít více podob:

  • Nepeněžitým příspěvkem na stravování je zajištění vlastního stravovacího zařízení.
  • Peněžitý příspěvek pak představují stravenky, elektronické stravovací karty a stravenkový paušál (tj. peníze na stravování, které dáváte zaměstnanci nad rámec výplaty).

Ještě donedávna platilo, že příspěvky na stravování jsou plně osvobozené od daně. Od 1. ledna 2024 se na ně ale nově vztahuje limit 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnanci (tedy 116,2 Kč).

Je zároveň třeba si pohlídat, abyste měli příspěvek na stravování pro zaměstnance zakotvený ve vnitřních předpisech či v kolektivní nebo pracovní smlouvě. Jedině tak pro Vás bude daňově uznatelný.

Další podmínky pro daňové osvobození příspěvku do limitu 116,2 Kč (částka platí pro rok 2024):

  • Zaměstnanec nemusí pracovat na směny, ale musí odpracovat alespoň 3 hodiny v daný kalendářní den.
  • Pro směnu delší než 11 hodin včetně přestávky lze poskytnout druhý příspěvek na stravování s osvobozením v rámci limitu 116,20 Kč na směnu.

2/ Příspěvky na pojištění a investice

Zaměstnavatel může svým zaměstnancům přispívat například na:

  • životní pojištění,
  • penzijní připojištění,
  • dlouhodobý investiční produkt (tzv. DIP).

Pro zaměstnavatele: Pokud je to ustanoveno ve vnitřních předpisech, jde o daňově uznatelný náklad.

Pro zaměstnance: Příspěvek je osvobozen od daně z příjmu do výše 50 000 Kč ročně (limit se vztahuje na všechny zmíněné finanční produkty dohromady).

3/ Prémie a 13. plat

Finanční prémie, 13. nebo 14. plat spadá do peněžních benefitů, a podléhá tak dani z příjmu a platbě sociálního a zdravotního pojištění stejně jako běžná mzda. Finanční prémie je možné vyplatit kdykoli během roku. 13. plat se vyplácí zpravidla během prosince či začátkem ledna a 14. plat obvykle v polovině roku (někdy se bere jako příspěvek na letní dovolenou).

Pro zaměstnavatele: 13. plat i prémie či bonusy jsou pro firmu daňově uznatelným nákladem, což znamená, že si je může odečíst z daňového základu. Kromě toho však musí za zaměstnance odvést povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Pro zaměstnance: 13. plat, prémie a bonusy jsou součástí hrubé mzdy, a proto se z nich odvádí daň z příjmu i pojistné. Zaměstnanec tak dostane na účet čistou částku po všech odvodech spolu se mzdou.

4/ Home office

Home office neboli práce z domova je stále rozšířenějším firemním benefitem, který mnozí zaměstnanci požadují. Jelikož zaměstnanec nepracuje z kanceláře, ale z vlastního domova, může zažádat o náhradu nákladů (elektřina, voda, topení apod.).

Náhradu lze poskytnout těmito způsoby:

Zaměstnavatel se se zaměstnancem může dohodnout i na tom, že náhrady vyplácet nebude.

Jak je to z hlediska zdanění náhrad za home office?

Pro zaměstnavatele: Náhrady za home office jsou pro zaměstnavatele daňově uznatelný náklad.

Pro zaměstnance: Pokud náhrady nepřesahují limit daný MPSV (aktuálně 4,6 Kč/hod.), nepodléhají dani ani platbě pojištění. V případě, že částka hrazená zaměstnavatelem tento limit překračuje, je třeba ji standardně zdanit a zaplatit odvody.

5/ Firemní vozidlo a příspěvky na dopravu

Firemní automobil je pro některé typy profesí naprosto nezbytný, zároveň však může posloužit jako skvělý benefit pro zaměstnance. A to v případě, že mu dáte možnost využívat vozidlo nejen pro pracovní cesty, ale i pro soukromé účely.

Kromě toho můžete svým zaměstnancům na dopravu do práce poskytnout příspěvek, což jim po finanční stránce usnadní každodenní dojíždění.

A) Bezplatné poskytnutí motorového vozidla k používání pro služební i soukromé účely

Pro zaměstnavatele: zaměstnavatel může uplatňovat daňové náklady ze služebních účelů.

Pro zaměstnance: pokud pracovník využívá automobil i pro osobní účely, bere se tato možnost jako jeho příjem. Do mzdy ke zdanění pak vstupuje ve výši jako:

  • 1 % vstupní ceny u běžného vozidla (jezdí na benzín či naftu),
  • 0,5 % vstupní ceny u nízkoemisního vozidla (hybridní auta),
  • 0,25 % vstupní ceny u bezemisního vozidla (typicky elektromobily).

Tato částka se jako příjem počítá ze vstupní ceny vozidla včetně DPH a za každý započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla, minimálně také vždy ve výši 1 000 Kč.

B) Příspěvek na dopravu

Pro zaměstnavatele: jde o daňově uznatelný náklad, pokud je uvedený ve vnitřních předpisech nebo kolektivní či jiné smlouvě.

Pro zaměstnance: ať už jde o finanční částku nebo zajištění dopravy zaměstnavatelem, je to příjem podléhající zdanění a odvodům na pojištění.

6/ Dovolená navíc a sick days

Dovolená navíc (tedy více než zákonné 4 týdny) nebo sick days jsou pro zaměstnance i zaměstnavatele specifické v tom, že se na ně nevztahují žádná speciální pravidla daná zákonem. Sick days je možné hradit různými způsoby, nejčastěji ve výši průměrného výdělku, ale závisí na rozhodnutí zaměstnavatele.

Sick days není možné převádět do dalšího roku a nemáte ani povinnost je proplácet při ukončení pracovního poměru, při přechodu z mateřské dovolené na rodičovskou dovolenou apod.

Pro zaměstnavatele: Náklady na dovolenou navíc jsou pro zaměstnavatele daňově uznatelné. I když firma neplatí žádné dodatečné odvody za tuto dovolenou, stále musí hradit zaměstnanci mzdu, přestože nepracuje, a uhradit standardní odvody z náhrady mzdy za dovolenou.

Pro zaměstnance: Dovolená navíc je považována za nepeněžitou výhodu a zaměstnanec za ni dostává běžnou mzdu, která podléhá standardnímu zdanění a odvodům.

7/ Příspěvky na vzdělávání

Příspěvky na vzdělávání zaměstnanců mají hodnotu pro zaměstnance i zaměstnavatele, kteří mohou využít nově nabytých zkušeností a dovedností svých pracovníků.

Jak funguje zdanění vzdělávacích kurzů, workshopů apod.?

Pro zaměstnavatele: Aby si mohl zaměstnavatel odečíst příspěvek na vzdělávání z daní, musí jít o vzdělávání související s výkonem práce v dané firmě (tedy např. účetnický kurz pro účetní, nikoliv kurz kreslení).

Pro zaměstnance: Aby zaměstnanec nemusel příspěvek na vzdělávání danit, je třeba poskytnout jej v nepeněžité podobě – tj. proplatíte fakturu přímo vzdělávací agentuře. Pro osvobození příspěvku od daně však stále platí i roční limit pro nepeněžité benefity ve výši ½ minimální mzdy, po jeho překročení (v součtu za všechny nepeněžní benefity) je třeba částku navíc zdanit a zaplatit i povinné odvody.

8/ Multisport karta

Multisport karta je zaměstnanecký benefit, který umožňuje každý den využít jeden volný či zvýhodněný vstup do sítě relaxačních a pohybových zařízení po celé ČR.

Pro zaměstnavatele: Jde o daňově neuznatelný náklad, takže firma si o částku za svůj příspěvek na kartu nemůže ponížit základ daně. Neplatí ale z dané částky odvody na sociální a zdravotní pojištění, a tudíž to pro ni i tak znamená úsporu oproti navýšení mzdy.

Pro zaměstnance: Multisport karta je osvobozena od daně z příjmu i platby pojistného, pokud spolu s ostatními nepeněžními benefity nepřekročí polovinu aktuální průměrné mzdy. V případě, že si zaměstnanec kartu hradí zčásti či plně, cena karty se zaměstnanci vždy sráží z čisté mzdy.

9/ Firemní školka

Jeden ze způsobů, jak podpořit a motivovat pracující rodiče, je firemní školka. Oblíbený benefit, který usnadňuje návrat rodiče do práce, snižuje náborové náklady a šetří rodičům čas i peníze.

Přijetí konsolidačního balíčku na začátku roku 2024 se dotklo i zdanění firemních školek, které již nově nejsou plně osvobozeny od daně.

Pro zaměstnavatele: Na firemní školky se vztahují stejné zákony jako na jiné soukromé zřizovatele školek a pokud splní zákonné podmínky na prostory, hygienu apod., lze je financovat z dotací MŠMT. V opačném případě jde kompletně o náklady zaměstnavatele.

Pro zaměstnance: Firemní školky stejně jako další vybrané benefity (podle § 6 odst. 9 písm. d) zákona o daních z příjmů) jsou od roku 2024 osvobozeny od daně do jednotného limitu ve výši poloviny průměrné mzdy za rok. Vše nad tuto částku vstupuje do příjmů pracovníka a podléhá zdanění a odvodům.

Dejte si pozor na to, že do stejného limitu jako firemní školky se počítají i další nepeněžní benefity, a může tak dojít k jeho překročení, a tedy zdanění.

10/ Další občerstvení mimo příspěvek na stravování

Kromě příspěvků na stravování, které jsme popsali výše, jsou tu ještě benefity zahrnující pracovní oběd (například s klientem) a drobné občerstvení na pracovišti, které v dnešní době nabízí stále více zaměstnavatelů například ve formě firemní snídaně nebo občerstvení během porady.

A) Pracovní oběd

U těchto benefitů si dejte pozor na to, aby bylo plnění přiměřené. Úřady zde kontrolují zejména to, zda nedochází ke zneužívání a vlastnímu obohacení.

Pro zaměstnavatele: Výdaj za pracovní oběd se považuje za nedaňový náklad.

Pro zaměstnance: Pracovní oběd např. s klientem nebo zaměstnavatelem se bere jako součást výkonu práce, a nepodléhá tak zdanění ani se nepočítá do denního limitu 116,2 Kč.

B) Drobné občerstvení

V rámci stravování můžete pořídit na pracoviště drobné občerstvení v podobě nealkoholických nápojů, kávy, ovoce, sušenek, jogurtů a podobně.

Pro zaměstnavatele: Výdaj za drobné občerstvení na pracovišti se považuje za nedaňový náklad. Jediné, co si z této kategorie může zaměstnavatel odečíst z daňového základu, je pitná voda (balená i z kohoutku).

Pro zaměstnance: Počítá se jako prostředek pro zlepšení pracovního výkonu. Nepodléhá proto zdanění ani se na ně nevztahuje denní limit na stravování.

Pomůžeme Vám s nastavením benefitů a mzdovou agendou

Podmínky ve finančním světě se stále mění, a pokud si nejste jistí, jak nové limity aplikovat na stávající systém benefitů, nebo chcete zajistit, aby byl Váš benefitní program daňově co nejvýhodnější, jsme tu pro Vás.

Rádi poradíme v oblasti mzdového účetnictvípomůžeme Vám zavést zaměstnanecké benefity tak, aby byly přínosné jak pro Vás, tak pro zaměstnance. Také pohlídáme všechny legislativní novinky a změny. Stačí se nám ozvat pomocí formuláře níže.

Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Doporučujeme

Mzdové účetnictví
Mzdové účetnictví

Poradíme si s podklady, zpracováním mezd,…

Poradíme si s podklady, zpracováním mezd, optimalizací i s tvorbou smluv. Využijte naše dlouholeté zkušenosti…

Zjistit více Zjistit více
Daně pro firmy
Daně pro firmy

Hlídáme termíny a vše vypracujeme tak, jak…

Hlídáme termíny a vše vypracujeme tak, jak vyžaduje zákon. Zbavte se starostí s daněmi Vaší firmy a …

Zjistit více Zjistit více

Mohlo by Vás také zajímat