Založení živnostenského listu pro OSVČ

Nejjednodušší způsob, jak začít podnikat

Začít podnikání je nejjednodušší právě formou živnosti. Stát se živnostníkem, tedy osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) není nic náročného. Pokud se však nechcete zabývat touto problematikou a chcete co nejdříve začít podnikat, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme najít ideální řešení pro váš záměr.


Dříve živnostenský list, dnes živnostenské oprávnění

Živnostenské oprávnění dříve živnostník dokládal svým živnostenským listem, dnes by měl výpis z živnostenského rejstříku stačit. Živnostenský list získaný v minulosti je však nadále možné používat jako dříve. Je platný i dnes, u nové živnosti to však bude právě výpis. Živnost je možné získat během několika hodin a pro mnoho oborů není potřeba získání žádného povolení ani koncese. Poplatek za vystavení živnostenského oprávnění je 1 000 Kč.

Dnes již živnostenské úřady nejsou omezeny co do své místní příslušnosti trvalým bydlištěm žadatele. A proto je možné vše zařídit na kterémkoli živnostenském úřadě. Potřeba k tomu je občanský průkaz žadatele a také sdělení určitých informací. Jde o adresu provozovny (což je často adresa bydliště), obor živnosti (může jich být i více) atd. Úředník vyplní jednotný registrační formulář, poté jej vytiskne a žadatel podepíše.

Dříve po ohlášení živnosti živnostník musel ještě informovat finanční úřad, úřad správy sociálního zabezpečení a také svou zdravotní pojišťovnu. Byla nezbytná registrace – např. k placení daně z příjmů na finančním úřadě, k placení důchodového pojištění u správy sociálního zabezpečení a k placení zdravotního pojištění u příslušné zdravotní pojišťovny. Dnes se naštěstí stačí zastavit jen na živnostenském úřadě. Při registraci je totiž možné nechat úřad vše ostatní vyřídit za žadatele.

Živnostenské oprávnění žadatel po ohlášení obdrží maximálně do pěti dnů, kdy mu přijde výpis z živnostenského rejstříku. Také dostane své identifikační číslo, které se skládá z osmi číslic. Finanční úřad přidělí subjektu jeho daňové identifikační číslo.


Živností je víc druhů

Občanský průkaz a několik údajů pro většinu oborů živností stačí, ale jsou i jiné než tzv. volné živnosti. A u těch toho bude potřeba víc – u živností vázaných nebo řemeslných je třeba navíc doložit zákonem požadovanou odbornou způsobilost, tedy vzdělání a nebo praxi.

Aby se člověk stal živnostníkem v některé z činností zařazených do živností volných, nemusí splňovat žádné zvláštní požadavky. Musí být jen plnoletý, způsobilý k právnímu jednání a také mít čistý trestní rejstřík. Tyto živnosti jsou ohlašovací a právo provozovat je tak každému vzniká už okamžikem ohlášení na živnostenském úřadě. A pro podnikání samotné nevadí, že dotyčná OSVČ ještě nemá výpis ze živnostenského rejstříku, kterým by se mohla prokázat. Na registračním formuláři si žadatel může vybrat jen jednu, ale také klidně mnohem víc oborů, pro které bude svou živnost využívat. Tento údaj slouží primárně pro statistické účely.

Které živnosti to přesně jsou, lze najít v živnostenském zákoně, respektive v jeho přílohách 1 až 3. Pro jejich získání založení musí žadatel doložit také svou odbornou způsobilost, tedy určité vzdělání (řádné ukončení vzdělání daného stupně) a také praxi v oboru v délce, kterou zákon vyžaduje.

Využijte pro vyřízení živnostenského oprávnění služeb našich zkušených odborníků. Vše proběhne bez komplikací, rychle a tak, jak právo vyžaduje. Naše zkušenosti zaručují spolehlivé služby. Nebudete muset nic zkoumat, zjišťovat ani ověřovat. Poradíme vám, jak ve vaší situaci co nejlépe zařídit, abyste podnikali legálně a zcela v souladu s právními předpisy. Neztrácejte svůj čas, který můžete raději věnovat svému podnikání. Spolehněte se na nás. Pro více informací nebo pro konzultaci vaší situace a návrh ideálního řešení nás neváhejte oslovit.


A nyní již jen vyplnit formulář a máte vyřízeno

Nenašli jste, co jste potřebovali? Napište nám

Čísla, která se mění správným směrem

620 Založených a prodaných společností
1845 Poskytnutých sídel společnosti
5 Let naší historie

Magazín

09.11.2018
Obchodní firma

Pojem obchodní firmy je upraven v občanském zákoníku. Podle něho je obchodní firmou jméno, pod…

Celý článek

06.11.2018
Aktuální novela zákona o obchodních korporacích přináší několik zajímavých novinek

Jednodušší splacení vkladu do základního kapitálu Při zakládání společnosti s ručením o mezeným…

Celý článek

29.10.2018
Firmu dnes založíte klidně přes mobil a druhý den podnikáte

Lze dnes skutečně založit firmu expres a s minimem nákladů? Nebo dokonce online? Politici změny…

Celý článek

06.08.2018
Co je to odštěpný závod?

Pojem odštěpný závod zavádí zákon o obchodních korporacích. Toto označení se používá pro pobočku …

Celý článek

Zavoláme vám

Máte zájem o naše služby nebo jen dotaz? Zadejte své číslo a my Vás kontaktujeme.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
  Další informace