Jako podnikatel každoročně podáváte daňové přiznání. V něm se dozvíte, kolik peněz státu odvedete na dani z příjmu. Poradíme Vám, jak správně určit daňový základ i samotnou daň.
Jak se daň z příjmu počítá?
Daň z příjmu fyzických osob se určí jako 15 % z Vašeho základu daně. Poplatníci s vysokými výdělky pak uplatňují sazbu 23 %. Tato zvýšená sazba se dotkne lidí, jejichž daňový základ přesáhne trojnásobek roční průměrné mzdy – částku 1 582 812 Kč (do roku 2023 šlo o čtyřnásobek, konkrétně 1 935 552 Kč).
Za základ daně se podle §5 zákona o daních z příjmů (ZDP) považuje celkový rozdíl Vašich příjmů a výdajů „vynaložených na jejich zajištění, dosažení a udržení“.
Základ daně se skládá z několika dílčích základů daně. Proč? Řada lidí má několik druhů příjmů, které je v daňovém přiznání nutné rozlišit. Tzv. dílčí daňové základy se tedy počítají pro každý typ příjmů zvlášť. Na závěr se pak sečtou a vytvoří celkový základ daně, z kterého vypočtete výši své daně.
Můžete mít celkem 5 druhů příjmů. Každý z nich upravuje jiný paragraf ZDP, proto se na ně vztahují odlišná pravidla. Jde o:
- příjmy ze závislé činnosti (§ 6 ZDP),
- příjmy ze samostatné činnosti (§ 7 ZDP),
- příjmy z kapitálového majetku (§ 8 ZDP),
- příjmy z nájmu (§ 9 ZDP),
- ostatní příjmy (§ 10 ZDP).
Níže se na ně podíváme podrobněji.
§ 6: Příjmy ze závislé činnosti
Tvoří je výdělek ze zaměstnání, a to na hlavní pracovní poměr i dohody. Do této kategorie spadají také příjmy za práci společníka a člena družstva nebo odměny pro jednatele. Daň z těchto příjmů se nejčastěji počítá z Vaší hrubé mzdy a výdaje v tomto případě neuplatňujete.
V daňovém přiznání se příjmy ze závislé činnosti vyplňují do 2. oddílu dokumentu. Výši příjmů ze zaměstnání dokládáte potvrzením o zdanitelných příjmech, které Vám vystaví zaměstnavatel.
§ 7: Příjmy ze samostatné činnosti
Jde o Vaše příjmy z podnikání (na hlavní i vedlejší činnost), případně z autorské činnosti. Příjmy ze samostatné činnosti se mohou danit vícero způsoby, které detailně popisujeme v článku o zdanění OSVČ.
Ve zkratce máte tyto možnosti: buď evidujete pouze své příjmy a v daňovém přiznání uplatníte tzv. výdajové paušály, nebo uvedete skutečné výdaje. V tom případě ovšem musíte vést také daňovou evidenci, případně účetnictví, a své výdaje doložit. Další alternativou je pak vstup do režimu paušální daně, kdy ale při splnění podmínek daňové přiznání nepodáváte.
Tip! Jak poznat, co si můžete odečíst z daní? Při výpočtu daňového základu lze zohlednit pouze daňově uznatelné náklady (respektive výdaje, pokud vedete daňovou evidenci), které byly prokazatelně vynaloženy v daném zdaňovacím období.
§ 8: Příjmy z kapitálového majetku
Dani podléhají také příjmy z finančního majetku. Jde například o podíly na zisku obchodních korporací, výnosy z vkladů nebo úroky z cenných papírů. Zde mohou nastat dvě situace:
- Některé příjmy z kapitálového majetku za Vás zdaní banka (případně jiný plátce) srážkovou daní. Typicky jde o úroky z nepodnikatelských účtů nebo držby tuzemských cenných papírů. Tyto příjmy už dostáváte zdaněné, proto je neuvádíte v daňovém přiznání.
- Ostatní kapitálové příjmy do daňového přiznání zahrnujete, s výjimkou zápůjček (u nich není možné uplatnit žádné výdaje).
§ 9 Příjmy z nájmů
Příjmy z pronájmu nemovitosti či pozemku se daní podobným způsobem jako příjmy z podnikání. Buď vůči nim uplatníte výdajový paušál ve výši 30 % z příjmů, nebo v daňovém přiznání uvedete skutečné výdaje spjaté s nájmem (typicky odpisy či úroky z úvěru).
§ 10: Ostatní příjmy
Do „paragrafu“ ostatních příjmů spadá např. zisk z prodeje akcií, aut a nemovitostí (pokud nejde o příjmy osvobozené od daně) i výhry z loterií nebo výdělek z prodeje kryptoměn. Ty se však zdaňují pouze v případě, že přesáhnou limity stanovené zákonem o daních z příjmů.
Pokud příjem z prodeje cenných papírů od daně osvobozen není (například když nesplníte časový test – 3 roky u akcií, 5 let u podílů), můžete si oproti němu uplatnit výdaje vynaložené na jejich pořízení.
Mezi ostatní příjmy se řadí také příjmy z příležitostných činností, které jsou však od daně osvobozeny, pokud jejich celková roční výše nepřesáhne 30 000 Kč.
Daňové přiznání jednoduše
Chcete vědět více o dani z příjmu? Přečtěte si také, jak vyplnit daňové přiznání. A pokud si nechcete s daněmi sami lámat hlavu, nechte si daňové přiznání rovnou zpracovat od našich specialistů – rádi Vám pomohou. Stačí nám napsat přes formulář níže.
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.