Změna společenské smlouvy
Nový společník, převod podílu nebo změna kapitálu? Nechejte to na nás
Poptat změnu společenské smlouvy Poptat změnu společenské smlouvySpolečenská smlouva je u každé obchodní společnosti, která má více než jednoho společníka. Zákon o obchodních korporacích společenskou smlouvou rozumí i stanovy nebo zakladatelskou listinu. Ta je u společnosti, která má jen jednoho společníka – ten právě zakladatelskou listinou obchodní společnost zakládá.
Změna společenské smlouvy znamená, že se mění základní parametry dané obchodní společnosti. Může jít například o přistoupení nových společníků, převod podílů nebo změny základního kapitálu.
Co společenská smlouva obsahuje?
Ve společenské smlouvě u obchodních společností je také určena výše základního kapitálu. To je pevně stanovená částka, která je povinnou náležitostí společenské smlouvy. Každé snížení nebo zvýšení základního kapitálu tedy obnáší úpravu společenské smlouvy. O základním kapitálu a jeho změnách se rozhoduje např. pro získání dalších vlastních zdrojů financování, při nutnosti uhradit ztrátu, při částečném vrácení vkladů společníkům nebo při vstupu nového společníka do společnosti.
Ve společenské smlouvě najdeme obchodní firmu, tedy název obchodní společnosti, její sídlo, předmět činnosti, její statutární orgán i to, jak je tvořen. Je zde také upravena vkladová povinnost zakladatelů a lhůta pro splnění této povinnosti. Případně je zde ujednáno, který ze zakladatelů se stává jednatelem společnosti, kdo je správcem vkladů. Pokud jsou některé vklady nepeněžité, ve smlouvě najedeme jejich popis a ocenění.
U některých společností společenská smlouva určuje, který společník má jaké postavení, a také druhy jejich podílů, práv a povinností s nimi spojených a způsob jejich jednání.
U akciových společností je ve společenské smlouvě dále upraven počet akcií, jejich jmenovitá hodnota, zda jsou na jméno nebo na majitele, případně může být stanovena jejich omezitelná převoditelnost nebo to, že jsou akcie imobilizované. Také jsou určeny druhy práv s akciemi spojených, počet hlasů, který na jednu akcii připadá, a způsob hlasování na valné hromadě. Dále zde bude upraven systém vnitřní struktury společnosti a pravidla pro sestavování představenstva, případně dozorčí rady. Také prvotní obsazení orgánů společnosti, určení toho, kdo je správce vkladů, a případně podrobnosti ohledně vydání akcií.
Ve společenské smlouvě také zpravidla bude označen účel, za kterým byla obchodní společnost založena. Obvykle jde o podnikání nebo o správu vlastního majetku. Kapitálové společnosti (např. akciová společnost) mohou být založeny i za jiným účelem. Obchodní společnost však rozhodně nesmí být založena za účelem porušování práva nebo dosažení cíle nějakými protizákonnými cestami a nedovolenými aktivitami.
Pravidla pro změnu společenské smlouvy
Společenská smlouva musí splňovat to, co je uloženo zákonem o obchodních korporacích. Proto je třeba při jejích změnách dobře vědět, co možné je – a co už naopak ne. V různých situacích mohou být ideální řešení různá. Neváhejte se na nás obrátit. Naši odborníci vyslechnou Vaše požadavky a pomohou Vám zvolit ideální cestu, jak společenskou smlouvu upravit nebo změnit. Kontaktujte nás a zjistíme, jak nejlépe postupovat právě ve Vašem případě.
A nyní již jen vyplnit formulář a máte vyřízeno!
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.