Založení odštěpného závodu

Součást zahraniční osoby, žádný základní kapitál

Založte si rychle a jednoduše odštěpný závod

Podnikání prostřednictvím odštěpného závodu (dříve podle obchodního zákoníku organizační složky) je jednou z forem podnikání zahraničních osob na území ČR bez nutnosti založení nové společnosti.

Založení odštěpného závodu, jeho správa a zrušení je přitom administrativně méně náročné, než založení, správa a zrušení klasické společnosti (např. společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti, atd.).

Výhody odštěpného závodu oproti klasické společnosti

Získejte odštěpný závod již od 20 000 Kč (800 €)

V této ceně získáte

  • 1Příprava rozhodnutí o zřízení odštěpeného závodu zahraniční osoby.
  • 2Zastoupení před živnostenským úřadem.
  • 3Zastoupení při zápisu do obchodního rejstříku.
  • 4Správní poplatek - živnostenský list
  • 5Správní poplatek – obchodní rejstřík

Máte-li zájem o založení odštěpeného závodu, napište nám nebo zavolejte. Připravíme Vám veškeré nezbytné dokumenty a vše pro Vás během 14 dnů vyřídíme.

Každý odštěpený závod musí mít ze zákona sídlo:

A nyní již jen vyplnit formulář a máte vyřízeno


ZALOŽENÍ ODŠTĚPNÉHO ZÁVODU

Odštěpný závod nemá vlastní právní subjektivitu a právně jedná pouze v zastoupení svého zřizovatele. Tímto zřizovatelem bývá nějaká zahraniční společnost nebo obdobná entita. Výhodou zřízení odštěpného závodu je, že tak lze podnikat na území ČR bez nutnosti zakládat zcela novou společnost, která by měla vlastní právní subjektivitu. Pokud je tedy vaše společnost aktivní třeba v Německu nebo v Rakousku a vy chcete její záběr rozšířit i na ČR (aniž by šlo jen o příhraniční poskytování služeb), nemusíte v ČR zakládat novou společnost (např. nové s.r.o. nebo a.s.). Založíte si jen odštěpný závod.

Odštěpný závod se pozná už z obchodního rejstříku, protože je tam zapsán pod názvem svého zřizovatele s dodatkem „odštěpný závod“. Několik let zpět, před rektifikací občanského práva, byl institut, jehož funkce byla shodná s funkcí odštěpného závodu označován jako „organizační složka“. Někdejší organizační složky jsou tedy nově nazvány odštěpnými závody.


Hlavní výhody odštěpného závodu

Tím nejdůležitějším pozitivem odštěpného závodu je to, že jej lze zřídit a posléze i zrušit velice rychle. A při jeho zápisu není třeba dokládat základní kapitál v určité výši, protože základní kapitál zákonem vyžadován není. Pro zahraniční právnické osoby je tak odštěpný závod velice flexibilní a efektivní cesta, jak své podnikatelské aktivity rozšířit i na území ČR.
Důvodem může být i relativně rychlý průběh celého procesu. Jak dlouho založení odštěpného závodu trvá? Obvykle asi 2 až 3 týdny. Pro maximální urychlení celého procesu je třeba zavčasu doložit dokumenty, které jsou pro založení odštěpného závodu vyžadovány.

Protože formálně nejde o odlišnou právnickou osobu, mohou navíc všechny transakce mezi zahraniční osobou a jejím odštěpným závodem proběhnout neformálně. Není třeba obávat se složitých úprav smluv apod. Konkrétní odštěpný závod totiž není od zahraniční osoby právně nijak oddělen.

Správa odštěpného závodu není sešněrována přísnými pravidly, a proto není potřeba svolávat valné hromady. Při případném zrušení odštěpného závodu není nutná jeho likvidace, takže případné ukončení činnosti není tolik časově a finančně náročné.


Hlavní osoba odštěpného závodu – jeho vedoucí

Odštěpný závod také nemusí zřizovat mnoho povinným orgánů. Vlastně musí být určen jen jeho vedoucí. A ani ten nemá tak rozsáhlé povinnosti, jako mají členové klasických orgánů u obchodní společnosti. Vedoucí zpravidla odpovídá zahraniční osobě za řádný provoz a za dodržování předpisů. Tento člověk vlastně stojí nad všemi procesy podnikání daného odštěpného závodu v ČR, takže je důležité ho dobře vybrat. Vedoucího odštěpného závodu je nutné zapsat do obchodního rejstříku.

Vedoucí je přímo ze zákona oprávněn zahraniční osobu zastupovat ve všech záležitostech týkajících se právě onoho odštěpného závodu v ČR. Zastupovat ji tak může i před soudem, správními orgány a v daňových i jiných řízeních.


Založení odštěpného závodu společně zvládneme snadno

Se zakládáním odštěpných závodů mají naši odborníci a poradci velké zkušenosti. Zajistíme pro vás vše – od zřízení samotného do zápisu závodu do obchodního rejstříku. Samozřejmě je nezbytné provést několik formálních kroků, ale s těmi si společně poradíme. Budete vždy vědět, co přijde dál a co je potřeba udělat. A co nebudete muset dělat vy (například dodat podklady), o to se postaráme sami.

Samozřejmě se na nás neváhejte obrátit. Rádi Vám pomůžeme a poradíme. V každém jednotlivém případě může být situace speciální, v závislosti na daných okolnostech (možnosti a požadavky právního řádu té které země, zamýšlená činnost odštěpného závodu apod.). Proto není snadné a vlastně ani možné všechny požadavky vyjmenovat dopředu. Některé lhůty v procesu mohou být relativně krátké, proto je lepší si na začátku udělat jasno v tom, co bude potřeba. Obraťte se na nás a my pro vaši společnost najdeme ideální řešení.


Co budeme potřebovat od Vás?

Jak jsme už zmínili výše, v individuálních případech mohou být požadavky značně různé. Kontaktujte nás a zjistíme, jak nejlépe postupovat právě ve vašem případě.


Nenašli jste, co jste potřebovali? Napište nám

Čísla, která se mění správným směrem

620 Založených a prodaných společností
1845 Poskytnutých sídel společnosti
5 Let naší historie

Magazín

09.11.2018
Obchodní firma

Pojem obchodní firmy je upraven v občanském zákoníku. Podle něho je obchodní firmou jméno, pod…

Celý článek

06.11.2018
Aktuální novela zákona o obchodních korporacích přináší několik zajímavých novinek

Jednodušší splacení vkladu do základního kapitálu Při zakládání společnosti s ručením o mezeným…

Celý článek

29.10.2018
Firmu dnes založíte klidně přes mobil a druhý den podnikáte

Lze dnes skutečně založit firmu expres a s minimem nákladů? Nebo dokonce online? Politici změny…

Celý článek

06.08.2018
Co je to odštěpný závod?

Pojem odštěpný závod zavádí zákon o obchodních korporacích. Toto označení se používá pro pobočku …

Celý článek

Zavoláme vám

Máte zájem o naše služby nebo jen dotaz? Zadejte své číslo a my Vás kontaktujeme.

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
  Další informace