Kategorie
Souhlas s umístěním sídla firmy nebo OSVČ
Ke startu podnikání patří několik formalit – mezi nimi i určení sídla firmy nebo živnosti. Často se však neobejdete bez souhlasu vlastníka dané nemovitosti. Přečtěte si, na co myslet před zápisem do rejstříku.
Proč potřebujete souhlas s umístěním sídla?
Ať budete podnikat jako majitel firmy nebo jako živnostník, musíte úřadům prokázat právní důvod pro užívání prostor, kde se sídlo nachází. Jedinou výjimku mají OSVČ se sídlem v místě svého trvalého bydliště (pokud není umístěno na obecním úřadě) – adresu zapsanou v občanském průkazu mohou použít jako sídlo živnosti a nemusí úřadům dokládat potvrzení. Na firmy se tato výjimka nevztahuje.
Právní důvod k užívání prostor v praxi prokážete pomocí tzv. souhlasu vlastníka nemovitosti s umístěním sídla. V případě, že je majitelů více, budete potřebovat souhlas ode všech.
Náležitosti souhlasu se sídlem
Dokument nesmí být starší než 3 měsíce a měl by obsahovat:
- vyjádření souhlasu majitele/majitelů;
- jméno, příjmení, datum narození a bydliště vlastníka/vlastníků nemovitosti, případně jiné osoby oprávněné s nemovitostí nakládat (např. nájemce nebo zmocněnce);
- přesnou adresu daného sídla;
- název společnosti/jméno a příjmení OSVČ, která na adrese bude sídlit;
- číslo listu vlastnictví k dané nemovitosti včetně informace o tom, do kterého katastrálního území spadá (když přeložíte přímo výpis z katastru, postup úřadu či soudu tím urychlíte);
- úředně ověřený podpis vlastníka/vlastníků či oprávněné osoby.
Dokument musí vždy podepsat majitel nemovitosti – podpis jiného rodinného příslušníka úřady neakceptují.
Vzor souhlasu s umístěním sídla: Nelamte si hlavu se sepisováním dokumentu. Připravili jsme pro Vás šablonu souhlasu zdarma – stáhněte si ji zde a upravte dle libosti.
K čemu slouží sídlo a jak ho označit?
Sídlo je místo, odkud formálně řídíte svou podnikatelskou činnost. Zapisuje se do veřejného rejstříku. Jde také o adresu, na které Vás budou kontaktovat úřady veřejné správy – musíte zde tedy být schopni přebírat korespondenci. Povinnost mít sídlo se přitom týká obchodních korporací i OSVČ.
Sídlo OSVČ
Sídlo fyzické osoby (dříve označované také jako místo podnikání) je povinným údajem, který uvedete při vyřizování živnostenského oprávnění. Může být na adrese Vašeho trvalého bydliště, v pronajaté kanceláři nebo bytě, ale i ve virtuálním sídle.
A jak je to s označením sídla? Platí, že pokud je sídlo OSVČ jinde než na adrese trvalého bydliště, musí být viditelně označeno Vaším jménem, příjmením a IČ.
Sídlo právnické osoby
Podobně jako v případě OSVČ, i v při zakládání firmy musíte živnostenskému úřadu sdělit, kde plánujete mít sídlo. Jde totiž o povinný údaj pro získání živnostenského oprávnění, které musí firma jako právnická osoba mít – více se dočtete v samostatném článku o živnosti pro firmu.
Informaci o sídle je třeba uvést rovněž v zakladatelské/společenské smlouvě, kterou podepisujete před zápisem do obchodního rejstříku. Na budově sídlo viditelně označte názvem firmy a IČ.
Pozor! Sídlo není to stejné jako provozovna. Sídlo slouží k řízení firmy a styku s úřady, v provozovně obvykle dochází k samotnému výkonu podnikání – je to například prodejna, dílna apod. Může jít i o stejnou adresu, ale nemusí. Sídlo máte vždy jen jedno, zatímco provozoven můžete mít několik.
Chystáte se začít podnikat?
Vyhněte se dohadování s majitelem nemovitosti a zřiďte si virtuální sídlo na prestižní adrese v Praze či Brně. Souhlas majitele nemovitosti i označení sídla u nás máte v ceně. Navíc se zbavíte starostí s přebíráním pošty – převezmeme ji a obratem Vám zašleme upozornění na e-mail.
A pokud se nechcete zdržovat formalitami, rádi za Vás vyřešíme rovněž kompletní založení firmy nebo živnosti včetně běhání po úřadech. Máte otázky? Napište nám a společně vše vyřešíme.
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.