Kategorie
Pozor na účelové zakládání nových firem kvůli obcházení DPH
Zatímco se jedni k DPH hlásí dobrovolně, jiní se režimu plátce DPH chtějí vyhnout – proto ve chvíli, kdy by překročili hranici obratu pro povinnou registraci k DPH, raději založí novou firmu a účtují od nuly. Zjistěte, proč jde o nevhodnou praktiku.
Obsah článku:
Kdy se firma stává plátcem DPH?
Když se nerozhodnete pro dobrovolnou registraci k DPH, dost možná se plátcem DPH postupem času stejně stanete kvůli překročení obratu. Pro účely registrace k DPH se sleduje jeho výše za posledních 12 po sobě jdoucích měsíců (pozor tedy, že nejde o kalendářní nebo hospodářský rok). Jakmile obrat za toto období překročí 2 000 000 Kč, musíte se podle § 94 zákona o DPH přihlásit u správce daně jako plátce DPH.
15denní lhůta pro registraci začíná běžet hned po skončení měsíce, kdy jste limit obratu překročili (nečekáte tedy na příští kvartál ani konec roku).
Do obratu se počítají všechny částky, které jste získali z běžných podnikatelských transakcí typu dodání zboží, poskytnutí služby apod. Mimořádné transakce jako například jednorázový prodej nemovitosti se do obratu nezahrnují – stejně jako příjmy, které jste získali na základě občasné doplňkové podnikatelské činnosti (například když v kadeřnickém salonu uvaříte klientce kávu za poplatek).
TIP: Zajímá Vás, jak se přesně určuje obrat pro účely plátcovství DPH? Hlavní informace jsme pro Vás shrnuli v článku o stanovení obratu pro limit ne/plátce DPH.
Jaké jsou výhody a nevýhody plátce DPH?
Pro přehled uvádíme hlavní oblasti, do kterých se promítá režim plátce DPH.
Výhody plátce DPH
Když spolu obchodují dva plátci DPH, probíhají jejich transakce jakoby se slevou. Vezmete sazbu DPH účtovanou na vstupu (výši sazby, se kterou sami zboží, suroviny nebo služby nakoupíte) a sazbu DPH účtovanou na výstupu (výši sazby, se kterou zboží nebo své služby finálně prodáváte).
Pokud nakupujete s vyšší sazbou DPH, státu odvedete pouze rozdíl těchto dvou částek. Stejně tak, když jsou Vaše příjmy nižší než výdaje za nákup, můžete si od státu nárokovat vrácení rozdílu DPH na vstupu a výstupu.
Status plátce DPH je zajímavý i z pohledu zahraničních transakcí v rámci EU. Při prodeji zboží přes hranice může být buď osvobozeno od DPH, a tím pro odběratele levnější, nebo fakturujete cenu zboží včetně DPH a uplatníte si daňový odpočet za DPH na vstupu.
TIP: Zajímá Vás téma daňových odvodů při vývozu zboží do ciziny? Podívejte se na náš článek o obchodování se zbožím v zahraničí a budete mít provždy jasno.
Nevýhody plátce DPH
Status plátce DPH je nevýhodný tehdy, když prodáváte svůj produkt, zboží či službu běžným spotřebitelům – například jako lokální bistro, butik nebo rodinný penzion, jejichž klienty jsou koncoví zákazníci (fyzické osoby, veřejnost). Ti jakožto neplátci DPH musí zaplatit vždy celou cenu produktu včetně DPH, a nevzniká tak možnost účtování rozdílů sazeb.
Na daních neušetříte, ani když nakupujete s nižší DPH na vstupu, než jakou sami účtujete na výstupu.
Značnou nevýhodou je i náročnější administrativa. Obvykle se už neobejdete bez účetní. Výkazy k DPH (přiznání a kontrolní hlášení) totiž nepodáváte jen jednou ročně jako přiznání k dani z příjmů, ale měsíčně (případně čtvrtletně, pokud jste plátcem DPH alespoň 2 roky a požádáte si o změnu frekvence).
Účelové založení nové firmy kvůli obcházení DPH je nezákonné
Když se obrat firmy začíná blížit limitu pro povinnou registraci k DPH, která by znamenala zdražení výstupů o DPH, někteří podnikatelé přistoupí k tomu, že si založí další firmu, kde pokračují se stejnou činností, ale účtují od nuly. Cílem je uměle rozdělit tržby, aby nedosáhli rozhodné částky.
Legislativně však jde o princip zneužití daňového práva. Režim neplátců DPH má primárně podporovat malé podniky a snižovat jejich administrativní zátěž. Pokud se prokáže, že nová firma vznikla jen za účelem daňového zvýhodnění, nebude moct uplatnit tento režim osvobození.
V říjnu 2024 takto rozhodl Soudní dvůr Evropské unie, a rozsudek proto platí pro všechny členské státy EU – i tehdy, když jejich vlastní legislativa takové jednání neřeší. Pokud se při kontrole finanční správou (nebo na udání) prokáže, že účelové založení nové firmy bylo zneužívající praktikou, musí i české soudy a finanční správa odmítnout přiznat nárok na osvobození od DPH a dohlédnout na řádný výběr daně.
Postaráme se o Vaše firemní daně
V otázkách daňové problematiky včetně DPH se vyplatí dlouhodobě spolupracovat s odborníky. Nabízíme kompletní daňové služby pro firmy od podání přihlášky k daním až po daňová přiznání. Pod jednou střechou vyřešíme i Vaši účetní agendu. Ozvěte se nám pomocí kontaktního formuláře níže.
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.