Kategorie
Jak začít podnikat jako zaměstnanec
Při vysoké inflaci se hodí každá koruna koruna navíc. Rodinný rozpočet můžete podpořit, i když už práci máte. Zkuste začít podnikat. Zjistěte, co podnikání při práci obnáší.
Jaké jsou možnosti?
Podnikání při zaměstnání není v ČR nijak složité. Kromě svého času a úsilí k tomu potřebujete pouze vyřídit několik formalit. Konkrétní postup se odvíjí od zvolené formy Vašeho podnikání. Na výběr máte v zásadě dvě možnosti – buď se z Vás stane živnostník (OSVČ), nebo si rovnou založíte společnost (nejčastěji s. r. o.).
Každá z variant má svá pro a proti, která podrobně rozebíráme v našem srovnání OSVČ a s. r. o. Shrňme si aspoň to nejdůležitější:
Zaměstnanec – OSVČ
Pro vyřízení živnostenského oprávnění, které Vám umožní legálně podnikat, stačí v případě ohlašovacích živností pouze kontaktovat živnostenský úřad (osobně nebo online). Pokud splňujete všechny podmínky pro založení vybrané živnosti, vyplníte jednotný registrační formulář a zaplatíte správní poplatek 1 000 Kč.
Poté obdržíte své IČ a začínáte podnikat coby fyzická osoba – OSVČ. Svou živnost povinně ohlašujete také zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Obvykle to uděláte rovnou přes zmíněný formulář.
Zaměstnanci jsou OSVČ na tzv. vedlejší činnost. Ta má oproti hlavní výdělečné činnosti několik výhod. V prvním roce podnikání například neplatíte zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Zpravidla se Vás týkají rovněž nižší odvody – a při malém výdělku nemusíte dokonce sociální pojištění odvádět vůbec.
Počátkem následujícího roku pak podáváte daňové přiznání a uhradíte vyčíslenou daň. Odevzdáváte také přehledy o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně a ČSSZ – a případně doplácíte pojistné.
Zajímáte se o živnost? Přečtěte si další informace v našem článku o podnikání na vedlejší činnost.
Zaměstnanec – majitel firmy
Proces založení s. r. o. je o něco komplikovanější. Celý postup popisujeme v průvodci založením firmy – zde přiblížíme jen hlavní kroky, které Vás na cestě za novou firmou neminou:
- Sepsání společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny
- Vyřízení živnostenského oprávnění pro firmu
- Složení základního kapitálu (nebo jeho části)
- Zápis společnosti do obchodního rejstříku
- Registrace firmy k daním
Zajímá Vás, jaké máte povinnosti coby novopečený podnikatel? Přečtěte si průvodce prvními kroky majitele s. r. o.
Podnikání při práci: na co si dát pozor?
Při rozjezdu podnikání je třeba brát v potaz stávající závazky k Vašemu zaměstnavateli. Kromě plnění běžných povinností, jako je např. dodržování pracovní doby, Vám vzniká jeden úkol navíc. Zaměstnavatel Vám totiž musí výdělečnou činnost povolit – a to písemně.
- Pokud pracujete v soukromé sféře, zákon toto povolení vyžaduje pouze v případě, že chcete podnikat ve stejném oboru jako Váš chlebodárce. Pozor si dávejte také na konkurenční doložky, které mnoho firem rádo přidává do pracovních smluv. I ty Vám totiž mohou bránit v podnikání bez souhlasu zaměstnavatele.
- Státní zaměstnanci musí žádat o souhlas vždy, bez ohledu na zvolený obor.
TIP: Podle zákoníku práce souhlas nepotřebujete, pokud hodláte provozovat uměleckou, literární, publicistickou, vědeckou či pedagogickou činnost. A to ani když Váš zaměstnavatel působí ve stejném oboru.
Podnikatelem při práci snadno a rychle
Nechce se Vám trávit čas obíháním úřadů? Založení živnosti i společnosti s ručením omezeným rádi vyřešíme za Vás. Vyřídíme živnostenské oprávnění, sepíšeme smlouvy a zajistíme zápis do obchodního rejstříku. A zvládneme to i na dálku – na základě plné moci.
Zanechte nám kontakt a domluvíme se na detailech.
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.