Daň z nemovitosti: kdy, proč a jak podat daňové přiznání?

Pokud jste si v předchozím roce pořídili nemovitost (byt, dům či pozemek) podstatně ji změnili, nebo ji naopak prodali, nezapomeňte do 31. 1. letošního roku podat přiznání k dani z nemovitosti. Vysvětlíme, jak spočítat daň, podat přiznání a shrnuli jsme i změny v dani z nemovitosti z období 2024–2025.

Pravidla přiznání k dani z nemovitosti

Povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti vzniká obecně tehdy, když se u nemovitosti v předchozím roce něco zásadního změnilo – například majitel nebo způsob jejího využití (z rodinného domu uděláte penzion). To platí nejen pro budovy a byty, ale i pro pozemky (pozemek jste vloni rozdělili, změnili jeho využití z ostatní plochy na stavební pozemek apod.).

Důvodem pro podání přiznání k dani mohou být i změny v zákoně – třeba když novela upraví způsob výpočtu daně nebo zdaní nemovitosti, které byly dříve osvobozené.

Pokud se na nemovitosti od posledního podání přiznání nic nezměnilo, nemusíte přiznání znovu podávat – daňová povinnost Vám bude vypočítaná automaticky na základě předchozích údajů.

Kdy musíte podat přiznání k dani z nemovitosti?

Nejprve si zkontrolujte údaje uvedené k Vaší nemovitosti v katastru. Podívejte se na veškeré změny (například druh pozemku, úpravy či změny výměr, využití nemovité věci apod.) a také si ověřte, že skutečný stav nemovitosti odpovídá evidenci v katastru.

Typickými změnami, které zakládají povinnost podat daňové přiznání, jsou zejména:

  • koupě nemovitosti;
  • kolaudace budovy;
  • získání stavebního povolení;
  • změna stavby (přístavba, demolice);
  • změna výměry nebo druhu pozemku v katastru, např. v důsledku digitalizace.

TIP: S přiznáním k dani z nemovitých věcí Vám pomůže nástroj finanční správy. Přečtěte si více o aplikaci pro předvyplnění formuláře.

Kdy nepodáváte přiznání k dani z nemovitosti?

Určité situace nejsou důvodem k podání nového přiznání a správce daně by je měl zohlednit automaticky. Patří mezi ně zejména:

  • prodej nemovitosti – v takovém případě nepodáváte daňové přiznání, ale jen informujte správce daně o zániku daňové povinnosti;
  • zvýšení sazeb daně – finanční úřad přepočítá daň automaticky a pošle Vám vyšší výměr;
  • změny koeficientů – koeficienty ovlivňují konečnou výši daně; stanovuje je zákon nebo obec a zohledňují různé faktory jako třeba velikost obce, typ nemovitosti nebo její umístění.

V jakých lhůtách se podává přiznání a platí daň?

Přiznání k dani z nemovitosti se Vás týká se pouze v případě, že u Vaší nemovitosti v předcházejícím roce došlo ke změně, kvůli které Vám vzniká povinnost přiznání podat (viz také nové důvody pro podání přiznání).

Termín pro odevzdání přiznání k dani z nemovitosti je vždy 31. 1. aktuálního roku. Podáváte ho tedy dopředu – na daný rok dle údajů, resp. stavu v katastru nemovitých věcí, k datu 1. 1. stejného roku (k 31. 1. 2025 podáte přiznání na rok 2025 s údaji z katastru k 1. 1. 2025).

Jestli vlastníte nemovitosti ve více katastrálních územích (např. jednu v Plzni a druhou v Jihlavě) a musíte podat přiznání, odevzdejte ho místně příslušným správcům daně za každou nemovitost zvlášť.

Daň se v rámci jednoho finančního úřadu neplatí, když celková daňová povinnost nepřesáhne 50 Kč.

TIP: Termín zaplacení daně (resp. její první splátky) připadá na 31. 5. aktuálního roku. Vlastníte datovou schránku? Finanční správa Vám do ní během května zašle pokyny k úhradě. Pokud datovku nemáte, přejděte včas na platbu převodem nebo přes SIPO, abyste se vyhnuli poplatkům za složenky. Podrobnosti najdete v článku o tom, jak zaplatit daň z nemovitých věcí.

Před podáním přiznání doporučujeme ověřit, zda obec nevydala závaznou osvobozovací vyhlášku pro konkrétní nemovité věci (např. v případě ostatních ploch se způsobem využití neplodná půda, zamokřená plocha, mez, stráň, zeleň nebo jiná plocha nacházející se na území dané obce), což spadá do její pravomoci.

Co se mění v období 2024-2025?

Nové důvody pro podání daňového přiznání

Novela zákona o dani z nemovitých věcí ukládá povinnost podat přiznání nově i u těchto nemovitostí a situací:

  • Stavební pozemek. Nově může stavební pozemek vzniknout i na pozemku, kde již nějaká stavba stojí. V takové situaci je třeba podat daňové přiznání.
  • Garáž. Tou se nyní rozumí každá zdanitelná stavba zapsaná v katastru se způsobem využití garáž bez ohledu na skutečný způsob využití. Pokud jste tedy garáž dosud danili jako příslušenství hlavní stavby nebo jako ostatní stavbu, podejte daňové přiznání.
  • Stavba nebo jednotka bez známého vlastníka. Takové stavby daní jejich uživatel, který proto musí podat i daňové přiznání.
  • Zpevněná plocha. Doposud byla zpevněná plocha (např. vyasfaltované parkoviště) zdanitelná pouze na pozemcích evidovaných v katastru jako ostatní plocha nebo zastavěná plocha a nádvoří. Nově je zpevněná plocha zdanitelná na jakémkoliv typu pozemku (např. na travním porostu nebo orné půdě), nezapomeňte tedy na daňové přiznání (detaily také níže).

Úprava pravidel zpevněné plochy

Jednou ze zásadně upravených oblastí je tzv. zpevněná plocha. Zdanění zpevněné plochy bylo dosud navázáno pouze na pozemky typu ostatní plocha nebo zastavěná plocha a nádvoří – a v roce 2024 došlo ke zrušení této vazby na konkrétní typ pozemku.

V praxi to znamená, že zpevněné plochy je nyní třeba zdanit u každého pozemku.

Dále byla upravena definice, kdy je zpevněnou plochou pozemek či jeho část, které jsou užívány k podnikání nebo které má podnikatel zařazené v obchodním majetku podle zákona upravujícího daně z příjmů, a jejichž povrch je zpevněn stavbou podle stavebního zákona bez svislé nosné konstrukce. Součástí je potom plocha bazénu, nádrže nebo vlečky, pokud tyto nejsou zdanitelnou stavbou.

Úprava pravidel pro ostatní plochy

Pokud máte pozemek typu ostatní plocha se způsobem využití jiná plocha, zavádí se pro něj sazba s kódem Q. A dále pro pozemky ostatní plocha se způsobem využití neplodná půda, zamokřená plocha, mez, stráň nebo zeleň se zavádí sazba s označením W.

Mění se pravidla osvobození nemovitostí

Další z oblastí, která prošla úpravou, je osvobození vybraných typů nemovitostí. Dochází jak k jeho zúžení, tak i rozšíření. Například u staveb pro veřejnou dopravu (nádraží) je od daně osvobozena jen ta část stavby, která se vztahuje k veřejné dopravě. Pokud je jiná část této stavby pronajímána pro komerční účely, osvobození pro ni neplatí.

Podobně je u lesních pozemků nově od daně osvobozena pouze ta část, na které se nachází ochranný les nebo les zvláštního určení, když dříve bylo osvobozeno celé území pozemku s těmito lesy.

Naopak od zdaňovacího období roku 2024 se osvobozují stavby, které slouží k péči o dítě v dětské skupině nebo sociálním družstvům (taková družstva vyvíjí obecně prospěšné činnosti na podporu sociální soudržnosti).

Stavební pozemek je i ten, kde už stavba stojí

Změna pravidel nastala i u stavebního pozemku, kdy se za něj nyní považuje i takový pozemek, kde již stavba stojí, ale zároveň zde probíhá i výstavba jiné zdanitelné stavby.

Tím se rozumí situace, kdy na pozemku s jedním parcelním číslem už stojí např. rodinný dům a vedle něj stavíte další, a to bez rozdělení pozemku. Do roku 2024 se za stavební považovaly pouze nezastavěné pozemky.

Daň se každoročně mění o inflační koeficient

Další důležitou změnou je zavedení inflačního koeficientu, který daň z nemovitosti pravidelně upravuje o inflaci za předchozí období. Od roku 2025 se však ruší koeficient, který navyšoval sazby daně u staveb a jednotek užívaných pro podnikání.

Pro rok 2024 i 2025 je inflační koeficient nastaven na číslo 1. Jeho následné změny vyhlásí Ministerstvo financí vždy do 30. června kalendářního roku, který předchází zdaňovacímu období (např. do 30. června 2025 oznámí koeficient pro sazby daně na rok 2026).

Pro koeficienty dále platí tato pravidla:

  • u stavebních pozemků a obytných domů (to platí i pro příslušenství a ostatní zdanitelné jednotky) může obec závaznou vyhláškou změnit koeficient pouze o jednu kategorii směrem nahoru, a to pro jednotlivá území/obvod/část;
  • obec může stanovit místní koeficient ve výši 0,5 do 5,0, musí jej však vyhlásit do konce října kalendářního roku, jinak se k němu nepřihlíží;
  • pro stanovení počtu obyvatel obce se bude nově postupovat podle vyhlášky o rozpočtovém určení daní a ne podle výsledků sčítání lidu.

Doporučujeme proto ověřit koeficient pro konkrétní území a typ nemovité věci.

Zvýšení sazeb daně z nemovitosti

Vedle úprav definic a zavedení koeficientu došlo v roce 2024 k výraznému navýšení sazeb k dani z nemovitých věcí. V souvislosti s touto změnou není třeba podávat daňové přiznání, úpravy sazeb by měl správce daně zohlednit automaticky ve Vašem platebním výměru.

Vzhledem k množství změn v posledních letech a s nimi spojených výkladových problémů vydala finanční správa materiál s podrobným popisem všech změn a podpůrnými příklady.

Kontaktní informace

Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.

Tuto stránku chrání služba reCAPTCHA a vztahují se na ni Zásady ochrany soukromíSmluvní podmínky společnosti Google.

Mohlo by Vás také zajímat