Kategorie
Novela zákona zpřísňuje podmínky pro agentury práce
Výhody agenturního zaměstnávání využívá řada velkých firem. Občas i na úkor přidělených zaměstnanců, kteří mají oproti kmenovým v praxi nerovné postavení. Schválená novela zákona podmínky mění. Přečtěte si, jaká jsou nová pravidla.
Koncem dubna 2023 vláda schválila novelu zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti a souvisejících předpisů, která dopadá zejména na agentury práce. Většina změn má být účinná od počátku roku 2024.
Lepší ochrana pro agenturní zaměstnance
Agenturní zaměstnávání má mít podle zákonodárců dočasný charakter, v praxi ho však řada firem nadužívá. Novela proto zavádí opatření, která mají zaměstnavatele přimět k tomu, aby pracovníky po určité době přijali přímo pod svá křídla.
Agenturní zaměstnanci tak nově nebudou moci působit v podniku déle než 3 roky (v rámci 5letého období). Pokud s nimi firma bude chtít spolupracovat i po této době, měla by jim nabídnout postavení kmenových zaměstnanců.
Změna přináší více jistoty
Pozice agenturních zaměstnanců bývá často velmi nejistá. Mnohdy mají smlouvu na dobu určitou, která je uzavřena na „dobu dočasného přidělení zaměstnance k uživateli“. Kvůli této formulaci mohli dosud někteří z nich přijít o práci i ze dne na den. Nová právní úprava toto jednání zakazuje. Každý agenturní zaměstnanec nyní musí mít ve smlouvě na dobu určitou uvedeno přesné datum, kdy mu pracovní poměr končí.
V horší situaci se přidělení zaměstnanci ocitli i při úpadku agentury práce. Nyní jim nevyplacenou mzdu hradí pojišťovna z povinného pojištění agentury až po dlouhém čekání. Kmenoví zaměstnanci přitom měli lepší podmínky, které jim garantoval zákon o ochraně zaměstnanců. Novela toto neefektivní pojištění ruší a podmínky obou skupin zaměstnanců v této situaci narovnává.
Přísnější podmínky pro držitele povolení
Aby se omezily případy, kdy agentura práce neplní své finanční závazky, zavádí novela další podmínky pro získání povolení ke zprostředkování zaměstnání.
Agentura práce nově musí prokázat svoji bezdlužnost – stát u ní tedy nesmí evidovat nedoplatky, a to nejen před žádostí o povolení, ale i po celou dobu jeho trvání. Aby měla žádost šanci na úspěch, agentura nesmí mít dřívější „škraloup“ v podobě pokuty za přestupek, který by byl důvodem pro odebrání povolení. Stát přitom zkoumá situaci nejméně 3 roky dozadu.
Přibudou také nové situace, kdy může Generální ředitelství Úřadu práce povolení odebrat.
Konkrétně jde o případy, kdy agentura práce:
- zprostředkuje zaměstnání v rozporu s uděleným povolením;
- umožní výkon nelegální práce;
- zaměstnává pracovníky na „švarcsystém“ nebo tyto praktiky dovolí;
- diskriminuje zaměstnance;
- opakovaně nespolupracuje s úřady.
Nová právní úprava také zvedá výši kauce za poskytnutí povolení na 1 milion Kč, aby měl stát dostatečnou rezervu pro pokrytí případných nesplacených závazků agentury.
TIP! Chcete si založit agenturu práce? Ušetřete si čas strávený obíháním úřadů a pořiďte si ready-made agenturu práce, která už všechna nezbytná povolení má.
Změny se dotknou i pojmu nelegální zaměstnání
Novela zákona o zaměstnanosti také podrobněji definuje nelegální práci. Některé firmy totiž doposud zaměstnávaly pracovníky „na černo“ nad rámec jejich pracovních smluv nebo dohod (typicky DPP, tedy dohody o provedení práce). Při kontrole pak zaměstnavatel tvrdil, že nejde o nelegální práci, protože u něj zaměstnanec nepracuje soustavně. A překročení časového rámce šlo prokázat jen obtížně.
Novela podobné kličky znemožňuje. Za nelegální práci totiž obecně označuje činnost, která vykazuje znaky závislé práce bez ohledu na délku jejího trvání.
Zaujalo Vás téma? Přečtěte si také, co je švarcsystém a jak se mu vyhnout.
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.