Kategorie
Odpovědnost za dluhy s.r.o.: čím ručí firma, jednatelé a společníci?
Společnost s ručením omezeným je nejoblíbenějším typem firmy hlavně díky své jednoduchosti a limitované odpovědnosti svých majitelů (společníků) za závazky. Jak ale „omezené ručení“ za dluhy funguje v praxi? Zjistěte, jestli a čím ručí společníci, jednatelé i firma jako taková.
Orgány ve společnosti s ručením omezeným a jejich role
Každá obchodní společnost má ze zákona povinnost zřídit určité orgány. U s.r.o. to jsou:
- 1
Valná hromada jako nejvyšší orgán
Valnou hromadu tvoří všichni společníci, tedy (spolu)majitelé firmy. Rozhoduje o všech zásadních věcech ve firmě – od schvalování účetní závěrky přes změny ve společenské smlouvě až po rozdělení zisku či krytí ztráty. Valná hromada také jmenuje a odvolává jednatele společnosti.
- 2
Jednatelé jako statutární orgán
Jednatelé firmu řídí po obchodní stránce – podepisují smlouvy, zastupují ji navenek a zodpovídají za její běžný chod. Obvykle vykonávají svou činnost na základě smlouvy o výkonu funkce. Při tom jsou vázáni mlčenlivostí, mají zákaz konkurenční činnosti a vždy musí s.r.o. řídit s tzv. péčí řádného hospodáře.
V malé firmě běžně společník zastává současně roli jednatele. Měl by při tom však dbát na to, kdy jedná jako společník a kdy jako jednatel, protože v každé funkci má jiné pravomoci a odpovědnost.
- 3
Dozorčí rada jako nepovinný orgán
Společníci se mohou dobrovolně dohodnout, že si v s.r.o. zřídí i dozorčí radu – ta má pak zejména kontrolní funkci, kdy hlídá chod společnosti a její výsledky hospodaření.
Dozorčí rada může nahlížet do všech dokladů a záznamů z činnosti firmy a kontroluje řádné vedení účetnictví. Člen dozorčí rady může být současně společníkem, ale ne jednatelem stejné firmy.
TIP: Zajímají Vás bližší informace k jednotlivým rolím v s.r.o.? Podívejte se, v čem se liší funkce jednatele a společníka a jaké povinnosti mají plnit.
Jak ručí s.r.o. a její orgány za dluhy?
Když máte jasno v tom, jak fungují orgány společnosti s ručením omezeným, je snadné porozumět, do jaké míry a proč odpovídají za případné dluhy firmy.
1/ Ručení společníka s.r.o.
Odpovědnost za firemní dluhy s.r.o. u společníků jakožto majitelů a nejvyššího orgánu je založená na těchto základních principech:
- všichni ručí společně a nerozdílně;
- jejich odpovědnost za dluhy je omezená;
- ručí jen do výše svého nesplaceného vkladu.
Příklad: Když se společník (majitel firmy) zaváže, že do firmy vloží 100 000 Kč jako základní kapitál a zatím vložil jen 60 000 Kč, ručí stále zbývajícími 40 000 Kč. Jakmile však svůj vklad splatí v plné výši 100 000 Kč, ručí těmito penězi firma a jeho osobní odpovědnost za dluhy zaniká.
Pokud firmu vlastní více společníků, ručení každého z nich zaniká až po splacení vkladů všech společníků dané s.r.o. Protože společníci odpovídají za závazky firmy společně a nerozdílně, případný dluh by se vymáhal u každého z nich – nehledě na to, jestli dotyčný už svůj vklad splatil, nebo ne.
TIP: Vždy si rozmyslete, koho do své firmy přiberete a jak velkou částkou se zaváže přispět do jmění společnosti. V článku o založení firmy ve dvou (nebo více) lidech řešíme, proč Vám ani ty nejlepší osobní vztahy nemusí garantovat úspěšné partnerství v podnikání.
2/ Odpovědnost jednatele s.r.o.
Odpovědnost jednatele stojí na péči řádného hospodáře. To znamená, že k výkonu funkce musí přistupovat:
- osobně a loajálně;
- s potřebnými znalostmi a pečlivostí;
- v souladu s nejlepším zájmem firmy.
Pokud tyto principy jednatel poruší, a společnost tak poškodí, musí vrátit prospěch, který tím získal. Dokonce i v případě, že se chyby dopustil z nedbalosti a v danou chvíli si jí ani nebyl vědom – například když jako statutární orgán s.r.o. sjedná úvěr, který firma není schopna splatit, nebo nevymáhá vymahatelnou pohledávku. Pokud by společnosti způsobil újmu, musí ji nahradit z vlastního majetku.
Způsobená újma přitom může být:
- majetková – takovou škodu můžete snadno vyjádřit penězi a těmi ji lze i nahradit;
- nemajetková – tou je třeba situace, kdy jednatel svou chybou způsobil poškození dobré pověsti firmy nebo ztrátu know-how, což lze obtížně vyčíslit.
Pokud by se zanedbáním péče řádného hospodáře dostala společnost do úpadku, rozhoduje o odpovědnosti jednatele za dluhy insolvenční soud, který oficiálně vyhlásí úpadek společnosti a posoudí, zda jednatel o úpadku mohl nebo měl vědět a zda udělal potřebné kroky k tomu, aby ho odvrátil.
Když insolvenční soud prokáže vinu jednatele, může ho potrestat několika typy sankcí – od povinnosti poskytnout plnění až do výše rozdílu mezi souhrnem dluhů a hodnotou majetku firmy přes navrácení prospěchu, kterým se bezdůvodně obohatil, až po zamezení výkonu činnosti jednatele na dobu min. 3 let.
Pozor si dejte i na to, že porušení povinnosti péče řádného hospodáře může mít nejen občanskoprávní charakter, ale i trestněprávní následky – například když dojde k poškození věřitele nebo hrubému pochybení při správě cizího majetku.
TIP: Zajímají Vás detaily k problematice péče řádného hospodáře? Konkrétní odpovědi hledejte v občanském zákoníku a zákoně o obchodních korporacích.
3/ Odpovědnost s.r.o. za dluhy
Společnost s ručením omezeným stejně jako každá jiná právnická osoba odpovídá za své závazky celým firemním majetkem. Ten zahrnuje typicky peníze na bankovních účtech, nemovitosti, zásoby, stroje, vybavení, ale i další aktiva jako třeba autorská práva.
Víte, že i když jsme zvyklí o takové odpovědnosti mluvit jako o „ručení s.r.o.“, správně bychom měli používat pojem „odpovědnost společnosti“? Ručit totiž můžete pouze za dluhy jiných, kdežto odpovědnost se týká vlastních závazků.
Pomůžeme Vám nejen v otázkách ručení
Uvažujete o založení s.r.o.? Pomůžeme Vám rozjet vlastní podnikání a poskytneme i sídlo v Praze nebo Brně, aniž byste museli draze platit za fyzickou kancelář. A jestli už podnikáte a plánujete například změny společníků či jednatelů, i s touto agendou si hravě poradíme! Kontaktujte nás přes formulář níže.
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.