Kategorie
Jak založit živnost? Stačí 3 kroky a jste OSVČ
Usnadněte si začátek podnikání s návodem, jak postupovat při založení živnosti. Zjistíte, jak se registrovat jako OSVČ a jak získat IČO. Provedeme Vás celým procesem od výběru oboru až po podání formuláře.
1. Vyberte si druh a obor živnosti
Úspěšná registrace živnosti začíná tím, že si vyjasníte, ve kterém oboru chcete podnikat. Možná si říkáte, že to přece dobře víte – budete grafik, překladatel, účetní nebo si založíte e-shop.
Důležité je název činnosti správně přeložit do řeči úřadů, abyste ho mohli vyplnit ve formuláři pro založení živnosti. Oficiální názvy jsou občas matoucí, proto Vám pomůžeme se v nich zorientovat. Postupujte takto:
- Napište si, čemu se jako živnostník budete věnovat.
- Projděte si seznamy volných, řemeslných, vázaných a koncesovaných živností.
- Ze seznamů si vyberte názvy činností, které odpovídají náplni Vašeho podnikání.
- K činnostem si poznačte, zda jde o volnou, řemeslnou, vázanou či koncesovanou živnost – díky tomu v dalším kroku zjistíte, jaké podmínky musíte splnit, abyste mohli začít podnikat.
TIP: Chcete lépe porozumět rozdílům mezi živnostmi a získat další praktické tipy, které Vám usnadní výběr? Přečtěte si náš podrobný článek o tom, jak zvolit druh a obor živnosti.
2. Ověřte, zda splňujete podmínky
Gratulujeme – už máte jasno, v čem budete podnikat. A co dál? Zákon stanovuje dvě všeobecné podmínky, které musíte pro registraci OSVČ splnit:
- Plná svéprávnost. Věk nad 18 let prokážete občankou; jestliže jste mladší, budete potřebovat dokument navíc – přivolení soudu k souhlasu zákonného zástupce nezletilého k samostatnému provozování podnikatelské činnosti.
- Bezúhonnost. Živnostenský úřad si ji sám ověří v rejstříku trestů (platí pro občany ČR).
Podmínky volné živnosti
Pokud Vámi vybrané obory spadají mezi volné živnosti, k získání živnostenského oprávnění stačí splnit pouze dvě základní podmínky výše. Nic dalšího nemusíte dokládat.
Podmínky řemeslné a vázané živnosti
U vázané a řemeslné živnosti musíte navíc doložit další dokumenty. Přesné požadavky stanovuje zákon, zpravidla jde o potvrzení Vaší odborné způsobilosti – zda jste vystudovali školu v oboru, máte dostatečně dlouhou praxi nebo rekvalifikační kurz. Když požadavky nesplňujete, doklad o odbornosti můžete nahradit prostřednictvím odpovědného zástupce neboli garanta, který podmínky splní za Vás.
Podmínky koncesované živnosti
V případě koncesované živnosti je nutné získat speciální povolení (koncesi), kterou vydává stát nebo obec. Podmínky získání koncese se liší napříč obory – podrobnosti najdete v živnostenském zákoně v příloze č. 3. V samostatných článcích se věnujeme koncesi pro kurýry a pro velkou autodopravu.
3. Podejte formulář na živnostenském úřadě
Živnost zahájíte podáním jednotného registračního formuláře (zkráceně JRF) na živnostenský úřad. Vyplníte své osobní údaje, vybrané obory živností a také sídlo. Pokud nechcete mít sídlo živnosti doma a zvolíte si jinou adresu nebo virtuální sídlo OSVČ, musíte při registraci doložit, že majitel nemovitosti s umístěním sídla souhlasí – tento souhlas si proto připravte předem.
Pomocí JRF můžete o zahájení podnikatelské činnosti rovnou dát vědět také své zdravotní pojišťovně a ČSSZ. Ušetříte si tak práci a nemusíte informovat každou instituci zvlášť.
Dobré vědět: Od roku 2024 se jako živnostník už nemusíte registrovat na finančním úřadě.
Cesta k založení živnosti
Založení živnosti osobně
Živnost si založíte osobně na kterékoli pobočce živnostenského úřadu, nemusí jít o úřad v místě Vašeho bydliště. Zaměstnanci úřadu s Vámi formulář vyplní a zodpoví Vám také případné dotazy. Za ohlášení živnosti nebo podání žádosti o koncesi na úřadě zaplatíte správní poplatek ve výši 1 000 Kč.
Jestliže jste si vybrali obor ze seznamu volných, vázaných či řemeslných živností a splňujete všechny podmínky, OSVČ se stáváte okamžitě po podání JRF (tedy v tentýž den, případně si při registraci vyberete jiný počáteční den podnikání). Pokud však žádáte o koncesovanou živnost, je třeba počkat na udělení koncese.
Založení živnosti na dálku
Živnostenské oprávnění je možné vyřídit také na dálku, ale v tom případě musíte vyplnění formuláře zvládnout sami – doporučujeme si stáhnout pokyny od Ministerstva průmyslu a obchodu.
Máte dvě možnosti registrace OSVČ na dálku:
- Registrační formulář v pdf. Vyplníte ho, vytisknete a zašlete poštou na živnostenský úřad.
- Online formulář v Registru živnostenského podnikání. Do aplikace se přihlásíte pomocí Identity občana. Formulář na úřad odešlete elektronicky podepsaný nebo přes datovou schránku. Tato registrace stojí 800 Kč.
Poplatek zaplatíte poštovní poukázkou nebo bankovním převodem (po dohodě s úřadem). Do 5 dnů od doručení ohlášení provede úřad zápis do živnostenského rejstříku.
Založení živnosti s pomocí specialistů
Neradi stojíte fronty na úřadech a při vyplňování formulářů Vám jde hlava kolem? Využijte naše služby. Postaráme se o vyřízení živnosti kompletně za Vás. Poradíme s výběrem oboru i veškerou administrativou, a živnostenské oprávnění tak získáte rychle a bez starostí.
Vše vyřešíme e-mailem nebo telefonicky. Osobní schůzka není nutná, ale samozřejmě se s Vámi rádi potkáme v naší pražské kanceláři.
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.