Kategorie
Dohoda o provedení práce: co a jak se mění v roce 2024
Novela zákoníku práce mění mnoho dosud zažitých pravidel pro dohody o provedení práce (DPP). Oblíbený způsob přivýdělku nově podléhá nejen centrální evidenci, ale také novým limitům pro odvody. Podívejte se s námi na hlavní změny, které se do DPP promítnou v období 2024/2025*.
*Legislativa týkající se DPP prošla od roku 2023 mnoha podstatnými změnami a další ji pravděpodobně ještě čekají. Novely budeme i nadále průběžně sledovat.
Co je dohoda o provedení práce?
Dohoda o provedení práce upravuje vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a slouží k omezenému přivýdělku. Typicky ji využívají pro brigády zejména studenti, důchodci či lidé na mateřské nebo rodičovské dovolené.
Oblíbená je i pro ty, kdo zvažují činnost OSVČ, ale nechce se jim zatím řešit povinné registrace. Na rozdíl od dohody o pracovní činnosti (DPČ) mívá spíše jednorázový charakter a také svá specifika a náležitosti.
DPP z pohledu zaměstnavatele
Základním rysem dohod o provedení práce je omezení na 300 hodin ročně. S jedním zaměstnancem můžete sice uzavřít libovolný počet DPP na různé činnosti, avšak u Vaší firmy smí v režimu DPP odpracovat maximálně 300 hodin za celý kalendářní rok. Pokud by tento limit překročil, stává se smlouva neplatnou a Vám hrozí sankce za zaměstnávání osob bez platné pracovní smlouvy.
Dohodu o provedení práce sjednejte se zaměstnancem vždy písemně. Ve smlouvě nezapomeňte uvést hlavní náležitosti jako:
- identifikaci obou smluvních stran;
- druh a rozsah vykonávané práce;
- místo výkonu práce;
- předpokládanou pracovní dobu a její rozvržení vč. doby odpočinku (přestávky na oběd atd.);
- mzdu a způsob odměňování;
- výměru dovolené a způsob určení délky dovolené;
- postup při rozvazování pracovního poměru.
TIP: Vzorovou smlouvu o DPP k vyplnění si můžete stáhnout přímo na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Smlouva může mít jak klasickou listinnou podobu, tak nově i elektronickou. Společně s elektronickým doručením (např. na e-mail zaměstnance, který není vedený přímo u Vaší společnosti) tuto podobu oceníte zejména ve chvíli, kdy podnikáte na dálku.
Změny v DPP od 1. 1. 2024
- Minimální a zaručená mzda: Od ledna 2024 platí, že hodinová mzda na DPP nesmí být nižší než minimální hodinová mzda v daném období. V roce 2024 tak nesmíte svým dohodářům platit méně než 112,50 Kč za hodinu. Pokud si s nimi sjednáte nižší hodinovou odměnu (bez započtení odměn za práci přesčas, svátky, noční směny, víkendy nebo za práci ve ztíženém pracovním prostředí), rozdíl jim budete muset doplatit.
- Home office a práce na dálku: Vybrané skupiny zaměstnanců (těhotné ženy, lidé pečující o dítě mladší 9 let věku nebo o osobu dlouhodobě závislou) mohou požádat o režim práce na dálku. Při něm zaměstnanci nově náleží i teoretická náhrada nákladů s tím spojených.
Pokud požadavku vyhovíte, musíte režim home office písemně ošetřit ve smlouvě – anebo zdůvodnit, proč tuto možnost odmítáte. Náklady spojené s prací na dálku hradíte buď ve skutečné výši, jako paušální částku (v roce 2024 je to 4,50 Kč za každou započatou pracovní hodinu), nebo si ujednáte, že náhrada nákladů zaměstnanci nepřísluší.
- Dovolená: Nejvíce diskutovanou změnou od ledna 2024 je nárok dohodářů na dovolenou. Ten vznikne, pokud u Vás odpracovali alespoň 80 hodin v průběhu kalendářního roku a dohoda trvala nepřetržitě alespoň 4 týdny, tj. 28 kalendářních dnů.
Počítá se i s více dohodami, které na sebe nepřetržitě navazují (dokonce i v kombinaci DPP a DPČ). Pokud u Vás poté dohodář skončí a dovolenou nevyčerpá, budete mu ji muset proplatit jako náhradu ve výši průměrného výdělku.
Vzorový výpočet dovolené u DPP:
Pro účely výpočtu nároku na dovolenou pracuje zákon s fiktivní týdenní pracovní dobou (TPD) v délce 20 hodin a dále vzorcem (TPD) / 52 × TPD × výměra dovolené.
Klára u Vás odpracovala 80 hodin v režimu DPP. Svým zaměstnancům standardně poskytujete dovolenou v délce 5 týdnů za rok.
Nejprve si vypočítáte, kolik celých odpracovaných fiktivních týdenních pracovních dob u Vás zaměstnanec odpracoval. U Kláry to bude 80 hodin / 20 (fiktivní TPD) = 4 (zaokrouhluje se na celé odpracované TPD).
Nárok na dovolenou pak spočítáte pomocí vzorce výše, tedy 4 / 52 x 20 x 5 = 7,69. Po zaokrouhlení na celé hodiny nahoru má Klára nárok na 8 hodin dovolené.
Pokud by Klára tuto dovolenou nevyčerpala a u Vaší společnosti již skončila, při hodinové sazbě 200 Kč byste jí museli proplatit 1 600 Kč navíc při odchodu ze zaměstnání.
Změny v DPP od 1. 7. 2024
- Centrální evidence dohod: Jako zaměstnavatel nyní musíte všechny DPP hlásit České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Cílem centrální evidence je sledování limitů pro povinné odvody a zamezení práce načerno.
Evidenci podléhají i smlouvy uzavřené před 1. 7. 2024, které jsou po tomto datu nadále aktivní. Protože může Váš zaměstnanec pracovat na DPP i pro jiné firmy, vycházíte při evidenci z jeho prohlášení ve standardním formuláři.
Od července 2024 máte dále povinnost do 20. dne následujícího měsíce oznámit výši příjmů všech zaměstnanců na DPP – i kdyby jejich příjmy byly v předchozím měsíci nulové nebo nedosáhly rozhodné výše pro odvody.
Od 1. 8. 2024 pak ČSSZ spouští nové elektronické podání VPDPP – jednotný výkaz příjmů pro osoby pracující na DPP.
TIP: Přijdou Vám změny u DPP matoucí? Vyplňte si interaktivní kvíz přímo na webu ČSSZ a zjistěte, jak Vaše znalosti obstojí v praxi.
Změny v DPP od 1. 1. 2025
Původní návrh novely pracoval se změnami pravidel pro odvody pojistného již v roce 2024. Nakonec došlo nejen k posunu těchto změn až na leden 2025, ale také úpravě jejich nastavení.
- Režim oznámených dohod: Každý zaměstnanec může mít pouze 1 tzn. oznámenou dohodu. Konkrétní DPP v oznámeném režimu si vybírá sám zaměstnanec pro každý kalendářní měsíc, ale jako zaměstnavatel si ji musíte „zamluvit“ u ČSSZ.
Výhodou je osvobození od plateb na sociální a zdravotní pojištění, pokud příjem z oznámené DPP nepřesáhne 25 % průměrné mzdy daného roku. Dosud zažitých 10 000 Kč se v roce 2025 navýší cca na 10 500–11 000 Kč/měsíc. Stejné podmínky platí i pro zjednodušený režim srážkové daně.
- Režim neoznámených dohod: U všech ostatních DPP stejného zaměstnance odvedete standardní pojistné na sociální a zdravotní pojištění a zálohovou daň z příjmu. Výjimku tvoří pouze DPP v režimu tzv. malého rozsahu (příjem zaměstnance nepřesáhne 4 000 Kč za měsíc).
Vyplatí se brigáda na DPP v roce 2024?
Dohoda o provedení práce stejně jako dohoda o pracovní činnosti patří v evropském měřítku mezi ojedinělé typy pracovních smluv. Po novelizaci zákoníku práce se zaměstnavatelům může prodražit. Podle průzkumu Hospodářské komory v roce 2024 téměř 60 % firem snížilo počet svých dohodářů nebo jejich práci přerozdělilo mezi ostatní zaměstnance.
Od roku 2025 pak bude DPP nově považována buď za klasické (ostatní) zaměstnání, nebo za zaměstnání malého rozsahu (ZMR), podle výše sjednaného příjmu za kalendářní měsíc.
Mzdovou agendu převezmeme za Vás
Chcete se v klidu věnovat svému podnikání a mít jistotu, že plníte povinnosti zaměstnavatele? Převezmeme Vaše mzdové účetnictví a poradíme si s veškerou administrativou. Kontaktujte nás!
Napište nám a my se Vám
ozveme do 24 hodin.